Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.11.2018 19:00 - 21.2.2019

pěkně křivý. Kubismus – výtvarný princip v českém designu

Ku příležitosti oslav 100. výročí založení Československé republiky představí České centrum Berlín od 29. listopadu 2018 do 21. února 2019 výstavu designu „pěkně křivý“. Bude se věnovat moderní produktové tvorbě v Česku a na Slovensku a pokusí se ukázat vývojovou linku od dob kubismu po práce mladých tvůrců současnosti.

Berlínští kurátoři Wolfgang Binder a Bettina Güldner byli pozváni, aby ukázali, jak vnímají uměleckou svébytnost, která se ve zbytku Evropy jen těžko hledá. Při pohledu na asi 50 designových objektů, které autoři objevili a nasbírali při svých cestách do Prahy, se rozevírá formální spektrum polygonality, hranatosti, skladů nebo ostrých úhlů s výraznou sochařskou kvalitou. Tyto atributy jsou v očích autorů výstavy tak nápadné a průběžně se objevující, že je nasnadě jejich půvab a kořeny, nehledat pouze v kubismu, ale v komplexnějších umělecko-tvůrčích metodách.

U vystavovaných exponátů, mezi nimiž se nachází mnoho výpůjček z Česka a Slovenska, se geometrie ukazuje být základním výchozím principem tvorby. Základy tohoto přístupu byly položeny již v přírodovědecko-filozofickém učení v Praze již v 16. století a byly populárně rozvíjeny až do současnosti ve všeobecné výtvarné výchově. Elegance a dynamický vzhled, funkčnost a konstruktivní propracovanost mnohých užitkových předmětů stejně tak jako grafických návrhů se za těchto okolností jeví jako nezaměnitelné české/slovenské fenomény v designu. V rámci mezinárodní designové scény, která často vyžaduje spíše zaměnitelné výstupy, se mladí designéři z obou zemí mohou dobře uplatnit díky pozoruhodné jedinečnosti a osobitosti.

Společně s výstavou se uskuteční diskuze a workshop se studenty designu v Praze, které umožní výměnu názorů mezi experty z Prahy a Berlína a publikem.

K výstavě vyjde katalog.

V průběhu výstavy naleznete v prostorách Českého centra v Berlíně designový pop up shop společnosti Modernista. Ve spolupráci s Uměleckoprůmyslovým museem (UPM) uvedl Modernista do života exkluzivně reedici kolekce kubistické keramiky Pavla Janáka, Rudolfa Stockara a Vlastislava Hofmana, nábytek a bytové doplňky podle návrhů Josefa Gočára či Jindřicha Halabaly, dřevěné hračky Ladislava Sutnara a další unikátní výrobky. Modernista také sbírá a restauruje cenné originální kusy nábytku, svítidel a předmětů denní potřeby. Kromě toho nabízí další dobou pověřené předměty z 20. století a designové výrobky současné produkce.

Zahájení za přítomnosti kurátorů: čtvrtek, 29.11.2018, 19:00 hod.

Otevírací doba: 30.11.2018–21.2.2019, út–so, 14:00–18:00, zavřeno 22.12.2018–2.1.2019

Vstup zadarmo

Výstava ve spolupráci s  Uměleckoprůmyslovým museem v Praze (UPM) Modernistou a se zápůjčkami od firem RückltonTescomaModernista a Slovenského múzeua dizajnu. Výstava se koná s finanční podporou Česko-německého fondu budoucnosti.

 

 


 

V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

Od: 29.11.2018 19:00
Do: 21.2.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala