Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

12.7.2019 22:00 - 13.7.2019 1:00

Performance TARAN na MIEFF

V rámci IV. Mezinárodního festivalu experimentálního kina bude možné 12. července v Klubu Aglomerat shlédnout audiovizuální představení Taran v podání českého tria David Šmitmajer, Jiří Rouš a František Týmal.

Historicky první vzdušný taran – bojový manévr, při kterém pilot záměrně navede svůj letoun na nepřátelský aparát za účelem jeho zničení – se odehrál 8. září roku 1914 na obloze nad ukrajinskou Žokvou. Za cenu vlastního života Petr Nestěrov, ruský průkopník letecké akrobacie, smetl z oblohy rakouský letoun pilotovaný Františkem Malinou. Taran pomocí experimentální techniky živé animace rekonstruuje tento incident a zároveň zobrazuje proměnu aviatiky v ničivou zbraň, která změnila podobu válečnictví. Tým umělců zkoumá hranice schopností lidského zrakového a sluchového aparátu po dobu 8 let. Jejich živá vystoupení spojují filmovou projekci s analogovou syntézou a restrukturalizací zvuku.

 

David Šmitmajer studoval v Centru audiovizuálních studií, FAMU, Praha. Jeho práce je svázána s digitalizací a úschovou archivních audio magnetických pásek a výrobou audio kazet pro HDT (Headless Duplicated Tapes). Ve své umělecké praxi pracuje s performativní zvukovou improvizací a vývojem audiovizuálních elektromechanických objektů a instalací.

 

Jiří Rouš je na magisterském studiu v Centru audiovizuálních studií, FAMU, Praha. Jeho umělecká praxe zahrnuje zvukové improvizace, živé programování, design a tvorbu virtuálních a/nebo materiálních elektromechanických systémů a zařízení.

 

František Týmal studoval v Centru audiovizuálních studií, FAMU, Praha. Žije a pracuje v Praze. Jeho umělecká praxe se zaměřuje na experimentální kino, tradiční filmovou techniku a zastaralá média. Kromě starých způsobů, jak promítat filmy, zkoumá možnosti použití analogového filmu ve scénografii, audiovizuálních představeních a instalacích. Jako přednášející spolupracuje s FAMU a Národním filmovým archivem a přednáší o fotochemickém zpracování filmu a zobrazovacích technologiích.

 

IV. MOSKEVSKÝ MEZINÁRODNÍ FESTIVAL EXPERIMENTÁLNÍHO FILMU se bude konat od 10. do 14. července 2019 v Moskvě a představí mezinárodní soutěžní program, retrospektivy kultovních zahraničních videoumělců, speciální promítání filmů, přednášky a audiovizuální představení. 

Informace o lístkách na představení bude doplněna, sledujte náš web.

Koupit lístky.

Místo konání:

Moskva, Kostomarovskij pereulok 3, budova 12

Datum:

Od: 12.7.2019 22:00
Do: 13.7.2019 1:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala