Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.6.2013 - 5.7.2013

Petr Nikl: Dialog s maminkou

České centrum otevře ve svých prostorách výstavu Petra Nikla věnovanou jeho mamince Libuši, české designerce známé široké veřejnosti pro své gumové a nafukovací hračky, které ovlivnily dětskou představivost dvou generací. Výstava bude představena na tiskové konferenci 13. června ve 13:00 v Českém centru v Miláně, kde se v 19:00 uskuteční i její slavností vernisáž.

Přestože kořeny české tradiční výroby dřevěných hraček sahají hluboko do minulosti, české hračky se staly světově proslulými až ve dvacátém století a to nejprve díky Artělově tvorbě a později také díky Libuši Niklové, kteří tuto tradici nadále rozvíjeli.  Libuše Niklová započala svou tvorbu v padesátých letech minulého století, kdy do zpracovatelského průmyslu vstoupil nový materiál, plast. Ten se stal středem pozornosti díky své měkkosti, lesku, tažnosti a hygieničnosti také pro Libuši Niklovou. Její smysl pro detail, zejména v designu výrobků a v obalech, ji vynesl mezinárodní uznání. Hračky Kočka (1963) a Buvol (1971) jsou často přirovnávány k Munariho opičce Zizi nebo k francouzské žirafě Sophie.

Libuše Niklová

Libuše Niklová se narodila ve Zlíně v roce 1934. Od roku 1949 do roku 1953 studovala na Vysoké škole uměleckoprůmyslové ve Zlíně, poté v Uherském Hradišti. V roce 1958 se provdala za malíře Františka Nikla, se kterým měla později dvě děti, syna Petra a dceru Veroniku. Od roku 1954 do roku 1960 pracovala pro společnost Gumotex v Břeclavi. Zlomovou pro ni však byla firma Fatra Napajedla, kde vznikly její slavné gumové hračky. Její práce jsou součástí sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze vystavených v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně a sbírek Muzea města Brna a Uměleckoprůmyslového muzea v Paříži.

 

 

 

 

Místo konání:

Via G.B. Morgagni 20
20129 Miláno
Itálie

Datum:

Od: 13.6.2013
Do: 5.7.2013

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala