Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

7.5.2015 - 10.5.2015

Hostem festivalu MaelstrÖm bude Petr Váša

Příznivci literárního umění se mohou těšit na letošní 8. ročník festivalu MaelstrÖm reEvolution fIEstival nOmade, který se uskuteční ve dnech 7. až 10. května 2015 v Bruselu. Mezi řadou básníků a umělců z celé Evropy se představí také český hudebník, textař, výtvarník a experimentální herec Petr Váša, který vystoupí v sobotu 9. 5. 2015 v 18h v zahradách kulturního centra Espace Senghor. Umělec se zúčastní celé řady akcí festivalového programu, jeho fanoušci tak budou mít mnoho příležitostí se s umělcem setkat osobně.

Petr Váša je výjimečný zpěvák, textař, performer a experimentátor, jeden z mála českých muzikantů, který je schopný hrát doslova celým tělem. Vystudoval vědu o výtvarném umění na brněnské univerzitě, založil mimo jiné hudební skupiny Z kopce (1985), Ošklid (1987), A-beat (1990) a po skončení jejich činnosti se věnoval především projektu fyzického básnictví.

Svou tvorbu prezentoval na mnoha pódiích u nás i v zahraničí, publikoval ji v různých médiích (knížky Texty, básně, poèmes physiques a Návrat Plavce Jindřicha, CD Cirkus-Chaos-Minaret a Manifesto, televizní a rozhlasové pořady, výstavy, internetové prezentace). Ve své knize Fyzické básnictví popisuje, jak žánr fyzického básnictví vznikal a jak se vyvíjel.  Je jeho manifestem i učebnicí, a to nejen ve slovech a obrazech – její součástí je DVD, které zachycuje autorův příběh v řadě videí, audionahrávek a v podobě obrazových knih. V současnosti vystupuje sám, se skupinou Ty Syčáci a s obnovenou skupinou Jasná páka, učí fyzické básnictví a pracuje na dalších literárních, hudebních a výtvarných projektech.

Festival MaelstrÖm vznikl v roce 2007 s cílem zahájení tradice každoročního mezinárodního setkání a spolupráce autorů, kteří se věnují poezii. V roce 2009 festival prochází významnými změnami. Jeho nový název MaelstrÖm reEvolution fIEstival nOmade napovídá tomu, že festival přechází od vydávání knih a brožur do nových podob a dimenzí, například začíná spolupracovat na filmových a dalších projektech. Dnes je prvořadým cílem festivalu MaelstrÖm dokázat, že poezie je umění, které souvisí s prózou, hudbou i scénografií. Jedná se o širší prezentaci mezinárodních autorů a vycházení vstříc jak veřejnosti, tak umělcům.


Více informací o festivalu naleznete na webových stránkách: http://www.fiestival.net/

 

Kdy: 7.5.-10.5.2015
Kde:  Espace Senghor, Chaussée de Wavre 366 , 1040 Brusel 
Vtupné: 7 € / snížené 5 €

 

Místo konání:

Espace Senghor

Datum:

Od: 7.5.2015
Do: 10.5.2015

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala