Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.9.2017 16:00

Poesiomat – jukebox na básně se stane součástí festivalu Transpoesie 2017

Součástí letošního ročníku Transpoesie se stane i Poesiomat – český projekt předčítající nahlas básnickou tvorbu. Autoři Ondřej Kobza a Michaela Hečková (CZ) věří, že původní hlas básníků je jedním z nejoriginálnějších zážitků, které město může nabídnout. Ve spolupráci s městem Brusel a za přítomnosti Karine Lalieux, radní pro kulturu města Brusel, bude instalace odhalena 26. září v 16:00 v blízkosti Tour Noire (za kostelem Sainte-Catherine), kde zůstane po dobu tří měsíců.

Poesiomat, neboli jukebox na poesii, je vynález, který oživuje veřejný prostor poesií. Zvukový objekt je řešen jako automat s jednoduchým ovládacím systémem, díky kterému si uživatelé mohou sami volit jednotlivé básně. Poesiomat je pojat jako socha vycházející z tvaru tradičních hlásných zařízení jako jsou hlásná trouba, megafon, gramofon. Je koncipován tak, aby působil jako svébytná instalace, kterou je možné umístit jak do historického centra, tak na místa modernější zástavby.

V Bruselu bude součástí instalace 18 básníků, jejich tvorbu v rámci Transpoesie budou moci kolemjdoucí slyšet nejen v originále a s hlasem samotného autora, ale také ve francouzštině a vlámštině, úředních jazycích Belgie. Krásu takových jazyků, jako je faerština, rumunština a samozřejmě čeština si budou moci kolemjdoucí vychutnat 24h denně.

V rámci odhalení v Bruselu vystoupí český host Zuzana Fuksová finské duo Melinda&Malin s krátkou performancí. 

Autorem Poesiomatu a dalších projektů (např. Piána na ulici) zejména v pražském veřejném prostoru je Ondřej Kobza, Spolu se svou kolegyní, kulturní manažerkou, producentkou a spisovatelkou Michaelou Hečkovou se zaměřují na kulturní aktivity ve veřejném prostoru. Společně v posledních letech umístili na 50 klavírů a 60 šachových stolků do ulic, parků a jiných veřejných prostranství. Cílem projektů je ukázat lidem možnosti, jak oživit prostor kolem sebe.

Poesiomat dnes mimo jiné najdete v New Yorku, Berlíně, Edinburgu, Lodži či Praze.

Kdy: 26. září 2017 od 16h

Kde: Place Sainte-Catherine 29, v blízkosti Tour Noire / Zwarte Toren

Více informací naleznete na Facebooku


Místo konání:

Place Sainte-Catherine 29

Datum:

26.9.2017 16:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala