Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.3.2011 - 9.4.2011

Poetry of Light (Poezie světla) – Míla Fürstová

Grafiky Míly Fürstové spojují realitu a sny do poetických obrázků. Ve svém ateliéru připomíná spíše alchemistu, protože experimentuje se starými technikami a zároveň obnovuje nové. Galerie Jaggedart pořádá její sólovou výstavu.

V této výstavě Míla rozdělila dlouhý proces leptání a rytí na části postupným vyřezáváním a skládáním děl tak, že dostávají nový význam. Výsledkem je zcela moderní dojem intriky, tajemství a světla, provedené s takovým stupněm podrobností, že diváka přinutí k bližšímu pohledu na detaily.

Tato výstava zahnrnuje řadu pohledů na Londýn. Míla pracuje z paměti a vytváří tak scénu Londýna, která kombinuje známé stavby, jako jsou London Eye, katedrála Sv. Pavla či Gherkin. Buďto vyryté na plexiskle či na papíře, pak je prokládá s výřezy, překládanými papíry či vystupujícími vytištěnými obrázky a tak vytváří podivuhodný a zasněný pohled na město.

Stíny z grafiky na plexiskle a z vyřezávaných částí zesilují éterický pocit při pohledu na stále se měnícího město.

A pak je tu ještě úplně jiná stránka, zalesněná lesní fantazie. Hustý porost, občasný záblesk zvířete, to vše vytváří tajuplnou atmosféru. Stromy a listím se proplétají paprsky světla, stíny dopadající na propletené struktury. 

Míla se narodila v roce 1975 v České republice. Do Británie přišla v roce 1996, aby zde studovala umělecký tisk na University of Gloucestershire. Po dokončení bakalářských studií byla jediným studentem z celého kursu, kterému se podařilo získat studijní místo na Royal College of Art v Londýně. V roce 2000 Míla po sedmi letech studií získala také magisterský titul v Umění a angličtině z Karlovy university, kterou studovala zároveň s britskou školou. Při promoci z londýnské Royal College of Art bylo její umělecké dílo odměněno jednou z šesti hlavních cen, což jen utvrdilo její pevnou pozici umělkyně v Londýně.  

V roce 2001 byla Míla jmenována vědeckou pracovnicí University of Gloucestershire, kde také v letech 2001 a 2002 učila. Ve stejné době byla také přijata do Královské společnosti malířů a tiskařů v Londýně, kde se tak stala jejím nejmladším členem. Míla byla také první hostující umělkyní prestižní školy Cheltenham Ladies' College, kde vybudovala a zorganizovala grafický ateliér pro studentky. Ve stejné době i učila na Coventry University.

Nyní žije a tvoří v hrabství Gloucestershire.

Místo konání:

Elliott House 28 A Devonshire Street London W1G 6PS

Datum:

Od: 10.3.2011
Do: 9.4.2011

Organizátor:

jaggedart


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala