Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.11.2018 - 25.11.2018

Poeziomat na festivalu Ypsalon

Poeziomat neboli automat na verše. Kovová trubka, která tak trochu připomíná periskop ponorky. Jedná se pravděpodobně o světovou raritu, která spatřila světlo světa díky kulturnímu aktivistovi Ondřeji Kobzovi. Už od začátku listopadu budou mít Trnaváci možnost vyzkoušet jedinečný literární "vynález". Po New Yorku, Londýně, Sofii a několika českých a slovenských městech najdou v kulturním centru Malý Berlín Poeziomat. Česko-slovenský Poeziomat připravilo České centrum jako jednu z akcí připomínající sté výročí vzniku Československa.

První poeziomat byl instalován na náměstí Míru v Praze. Zvuková instalace, díky níž si mohou kolemjdoucí poslechnout záznam básnických děl, navštívila už i Londýn či New York.

Jedná se o novou zvukovou instalaci pro veřejnost, která byla vytvořena v Praze a která nabízí výběr 20 básní českých a slovenských současných básníků. Česko je zastoupeno básněmi jako například "Tak jednoho dně" od Egona Bondy či "Chci-li Zmizet beze stopy" od J. H. Krchovského a Slovensko je v zastoupení "Zpěv o šedé" od Borise Ondreička či "Poezie" od Michala Habaje. Nepromarněte příležitost prozkoumat bohatost a rozmanitost mluveného slova, ještě dokud se instalace vydá na tour po dalších místech a festivalech napříč Slovensku.

Poeziomat v Banské Bystrici je předzvěstí festivalu poezie Versus, který se bude konat 15. září 2018 v Literární baště. Na druhém ročníku festivalu svou tvorbu přijdou představit například básníci Jan Gavura, Ladislav Lipcsei nebo básnířka Mirka Ábelová.

Na festival zavítá i polský básník Szczepan Kopyt, kterému ve vydavatelství Literární bašta vychází překlad výběru básní Čítanka pro pracující třídy a po roce svou tvorbu přijde představit i slovenský básník Michal Tallo, který v městě pod URPÍN právě absolvuje tvůrčí rezidenci, též v režii projektu Literární bašta. 

 

 Ve spolupráci s Rádiom Devín a Piana na ulici.

Festival Ypsalon na facebooku: https://www.facebook.com/events/317660455382414/

Foto (c) archív

 

Místo konání:

Trnava, Malý Berlín, Štefánikova 4

Datum:

Od: 22.11.2018
Do: 25.11.2018

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala