Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.11.2008 0:00 - 0:00

Polská předpremiéry hry Václava Havla "Odcházení"

Slavnostní předpremiéra hry Václava Havla „Odcházení“ v režii Izabelly Cywińské a v překladu Andrzeje Jagodzińského se uskuteční u příležitosti oslav 80. výročí divadla Ateneum ve Varšavě. Předpremiéra se koná pod záštitou velvyslance ČR v Polsku – pana Jana Sechtera a ředitelky Českého centra ve Varšavě - paní Pavly Foglové. Záštitu nad celými oslavami 80. výročí divadla převzal maršálek polského parlamentu – pan Bronisław Komorowský.

Rozhovor s režisérkou Izabellou Cywińskou:

 

Proč si Ateneum vybralo právě poslední hru Václava Havla „Odcházení“? Jaké memento podle Vás přináší současnému polskému divákovi?

„Odcházení“ mě oslnilo hned po prvním přečtení. Hra mě zaujala natolik, že jsem se rozhodla ji zařadit nejen do repertoáru našeho divadla, ale přímo s ní zahájit letošní obzvlášť významnou, neboť jubilejní sezonu. Vždy jsem se zajímala o politiku a „Odcházení“ je vlastně souhrnem politických zkušeností naší generace. Samozřejmě zkušeností, na které se nedokážeme podívat objektivně.

 

Bude hra pro polského diváka srozumitelná?

Odcházení je hra univerzální a blízká našim středoevropským, postkomunistickým zkušenostem, ale podle mého názoru je srozumitelná i pro generace, které byly dotčeny historií jiným způsobem. Pro člověka kdekoliv na zeměkouli je přitažlivost moci, možnost vládnout stejně lákavá, a většina lidí se jen těžko smiřuje s její ztrátou.

 

Musela jste nějak přizpůsobit scénář polskému publiku? S jakými problémy jste se museli vypořádat?

Pokud se diváci ve Varšavě budou smát nebo budou přemýšlet na jiných místech než návštěvníci v Praze, bude třeba hledat příčiny ve způsobu nastudování, v hereckých projevech, v interpretaci režiséra, nikoliv v jiném porozumění poslání hry.

 

Předpremiéry se zúčastní osobně i sám autor, první prezident České republiky. Je podle Vás dobře, že se po dlouhém období své politické kariéry vrátil zpět k psaní divadelních her?

Myslím si, že tento návrat byl tím nejšťastnějším, co se mohlo Velkému Václavu Havlovi přihodit. Přestože byl politikem, nikdy nepřestal být humanistou a umělcem. A umění je mnohem více,je  mnohem dál a mnohem výš než politika. Věřím, že politika jeho citlivost nezkazila. Všechno o tom svědčí. Takové je poslání Odcházení.

 

Chystáte se Václava Havla svým nastudováním překvapit?

Viděla jsem předpremiérové představení v Praze. Naše bude diametrálně odlišné. My stejně jako oni zůstáváme věrní autorovi, ale… Kolik lidí tolik různých interpretací

 

 

Rozhovor vedla Pavla Foglová, ředitelka Českého centra ve Varšavě.

 

Místo konání:

Al. Róż 16
00-556 Varšava
Polsko

Datum:

14.11.2008 0:00 - 0:00

Organizátor:

Divadlo Ateneum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala