Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

17.10.2012

Pomník českých vojáků ve městě Petten

Letos uplyne přesně sedmdesát let od incidentu, kdy tři čeští vojáci zemřeli v okolí města Petten. Při zpáteční misí z Německa mělo jejich letadlo problémy a vojáci museli nouzově přistát v Severním moři. Na památku této události a tří mužů, kteří přežili, bude v říjnu ve městě Petten slavnostně odhalen památník.

Dne 28. prosince 1941 vzlétl Vickers Wellington KX-B, sériové číslo T-2553 z 311. České letky RAF z letiště Východní Wretham. Posádku tvořili: 1. pilot čet. Alois Šiška, 2. pilot čet. Josef Tománek, navigátor F/0 Josef Mohr, palubní inženýr F/0 Josef Ščerba, čet. Pavel Svoboda a zadní střelec čet. Rudolf Skalický. Jejich úkolem bylo bombardování německého přístavu u města Wilhelmshaven. Letadlo bylo ale vážně poškozeno a posádka musela nouzově přistát v Severním moři, asi v půli cesty mezi Nizozemskem a Anglií. Rudolf Skalický se z potápějícího letadla už ven nedostal, jeho pět kamarádů odplulo v záchranném člunu. O šest úporných dní později, 3. ledna 1942, dorazila loďka ke břehům nizozemského pobřeží právě u města Petten. Z pěti mužů, kteří se z letadla dostali, už byli naživu jen tři – Alois Šiška, Josef Ščerba a Pavel Svoboda.

Držitelé titulu „Šiškova 222. Česká zkušební letka“ cítili jako svoji povinnost vytvořit v Pettenu monument, který by navždy připomínal tyto výjimečné muže, jejich obrovskou odvahu a vůli přežít navzdory neuvěřitelně nepříznivým podmínkám. Uspořádali proto tento projekt, ke kterému se připojila například paní Dekker (starostka Zijpe), a který podpořily další významné instituce jako například ambasády České republiky a Velké Británie.

Památník, stojící vedle návštěvnického centra Dijk te Kijk te Petten, bude slavnostně odhalen ve středu 17. října 2012 za přítomnosti členů rodin mužů z posádky a dalších významných osobností.

Konkrétní hodina bude ještě upřesněna, adresa je Strandweg 4, 1755 LA Petten. Veřejnost je vítaná.

Více informací naleznete zde: www.KX-B.com.

 

Místo konání:
Bezoekerscentrum Dijk te Kijk, Strandweg 4, 1755 LA Petten
Datum:

17.10.2012

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala