Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.3.2017 19:00

Knižní premiéra: Poslední metro. Mladá česká literatura z Česka

Jak a kde je možné setkat se s českou literaturou? Je možné, že v pražském metru? A je česká hospoda stále ještě tím jedinečným místem inspirace? Pábění u piva jako literární motiv je v této knize jen výchozím bodem pro divokou jízdu skrze obrazy, styly a hlasy osobité současné české literatury. Osmnáct autorek a autorů je v knize zastoupeno povídkami, poezií a dalšími krátkými texty, které byly většinou poprvé přeloženy do Němčiny. Tři z autorů budou přítomni na berlínské knižní premiéře: Dora Kaprálová z Berlína, Petr Hruška z Ostravy a Michal Šanda z Prahy. Představeni budou vydavateli sborníku, překladatelkou Martinou Lisou a autorem a žurnalistou Martinem Beckerem .

Petr Hruška (narozen 1964), básník, kritik a literární historik, patří k renomovaným českým básníkům současnosti. Žije a píše v Ostravě, vyučuje v Brně. Publikoval v mnohých, jak českých tak mezinárodních časopisech. Získal cenu Jana Skácela (2009) a Státní cenu za literaturu (2013).

Dora Kaprálová (narozena 1975), spisovatelka, kritička, novinářka, filmařka, autorka filmových her, vystudovala dramaturgii a scénáristiku v Brně a od roku 2007 žije se svou rodinou v Berlíně. Pravidelně píše do novin, především články o knihách. Doposud zveřejnila jako autorka nebo nakladatelka pět knih. 

Michal Šanda (narozen 1965), autor divadelních a rozhlasových her, redaktor online magazínu Dobrá adresa, žije v Praze. Do převratu vykonával různá manuální povolání, od roku 1991 pracuje jako archivář Divadelního institutu v Praze. Píše poezii a prózu a z obskurních knih minulosti sestavuje literární soubor. 

Akce Českého centra Berlín a nakladatelství Voland & Quist, kniha bude vydána ke příležitosti Lipského knižního veletrhu 2017, s laskavou podporou Ministerstva kultury České republiky. Prodej knih zajistí knihkupectví Bücher am Nonnendamm

Vstup volný.

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

21.3.2017 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala