Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.3.2017 20:00

Knižní premiéra v Lipsku: Poslední metro. Mladá literatura z Česka

Jak a kde je možné setkat se s mladou českou literaturou? Je možné, že v pražském metru? A je česká hospoda stále ještě tím jedinečným místem inspirace? Pábění u piva jako literární motiv je v této knize jen výchozím bodem pro divokou jízdu skrze obrazy, styly a hlasy osobité současné české literatury. Osmnáct autorek a autorů je v knize zastoupeno povídkami, poezií a dalšími krátkými texty, které byly většinou poprvé přeloženy do Němčiny. Tři z autorů budou přítomni na knižní premiéře v Lipsku: Tereza Samotamová, Petr Hruška z Ostravy a Michal Šanda z Prahy. Představeni budou vydavateli sborníku, překladatelkou Martinou Lisou a autorem a žurnalistou Martinem Beckerem.

  

Petr Hruška (narozen 1964), básník, kritik a literární historik, patří k renomovaným českým básníkům současnosti. Žije a píše v Ostravě, vyučuje v Brně. Publikoval v mnohých, jak českých tak mezinárodních časopisech. Získal cenu Jana Skácela (2009) a Státní cenu za literaturu (2013).

Tereza Semotamová (narozena 1983), autorka, překladatelka, vystudovala germanistiku a scénáristiku v Brně, píše disertační práci o německých rozhlasových hrách v 50. letech. Sama píše rozhlasové hry, sloupky, překládá německou literaturu do češtiny, vyučuje a pracuje pro česko-německou platformu já-du. Společně s Jakubem Vítkem vydala v roce 2016 avantgardní román ve stylu Borise Viana. 

Michal Šanda (narozen 1965), autor divadelních a rozhlasových her, redaktor online magazínu Dobrá adresa, žije v Praze. Do převratu vykonával různá manuální povolání, od roku 1991 pracuje jako archivář Divadelního institutu v Praze. Píše poezii a prózu a z obskurních knih minulosti sestavuje literární soubor. 

Akce Českého centra Berlín a nakladatelství Voland & Quist, s laskavou podporou Ministerstva kultury České republiky.

Vstup: 4,40 EUR

 

 

 

 

Místo konání:
Horns Erben, Arndtstr. 33, 04275 Leipzig
Datum:

22.3.2017 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala