Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.3.2011 19:00 - 30.6.2011

Praha objektivem tajné policie

Výstava v řadě Fokus NDR – ČSSR

Výstava připravená Ústavem pro studium totalitních režimů a Archivem bezpečnostních složek ukazuje rozsáhlý fotografický materiál a popisuje metody sledování československé státní policie StB během 70tých a 80tých let minulého století. Útvar sledování, jež vznikl krátce po únoru 1948, sledoval až do konce roku 1989 všechny osoby označené jako nepřítel státu. Byli to především disidenti, chartisté nebo církevní hodnostáři, ale také cizinci, na které již na letišti či nádraží vždy čekala tajná policie. Ti všichni byli v hledáčku StB.
Často nezůstávali špehové u samotného pozorování, ale také své oběti fotografovali s fotoaparáty schovanými pod kabáty či v dětských kočárcích. Často fotodokumentace, která vznikala v průběhu fyzického sledování, anebo která byla pořízena z pevného, tzv. opěrného bodu, zachycuje „objekty“ sledování při jejich každodenním shonu, při nákupech nebo při setkání s přáteli v restauraci. O některých obětech sledování vznikly celé fotoserie, které připomínají scény z němého filmu. Oběti se často dívaly přímo do kamery, aniž by věděly, že jsou sledovány.
K obětem špehování patřily velmi významné osobnosti československého intelektuálního světa, jako například kardinál František Tomášek, režisér Miloš Forman nebo britský historik Timothy Garton Ash. Až nyní zveřejněné fotografie nejsou jen strašidelným svědectvím sledování, ale odkrývají také zcela neplánovaně zvláštní atmosféru Prahy a náladu v ulicích během 70tých a 80tých let.

Výstava Českého centra Berlín a Úřadu spolkové zmocněnkyně pro záznamy Státní bezpečnostní služby bývalé Německé demokratické republiky

Zahájení: čtvrtek, 3.3.2011,19.00
Za účasti Dr. Rudolfa Jindráka, velvyslance České republiky v Německu, a Marianne Birthler, spolkové zmocněnkyně pro záznamy Státní bezpečnostní služby bývalé Německé demokratické republiky

Pátek, 4.3. – čtvrtek, 30.6.2011, Po-So, 10-18 hodin
Bildungszentrum der Stasi-Unterlagen-Behörde, Zimmerstraße 90/91, 10117 Berlin
www.bstu.de
Vstup volný

Místo konání:

Bildungszentrum der Stasi-Unterlagen-Behörde, Zimmerstraße 90/91, 10117 Berlin

Datum:

Od: 3.3.2011 19:00
Do: 30.6.2011

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala