Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

26.1.2009 0:00 - 0:00

Prag-Film AG 1941–1945

V průniku říšské a protektorátní kinematografie
Knižní prezentace

 

Filmoví vědci Tereza Dvořáková (Karlova univerzita Praha) a Ivan Klimeš (Národní filmový archiv Praha) představují svou knihu, která vyšla v listopadu 2008 v edici Text + Kritika. Oba autoři se v ní věnují dosud málo prozkoumanému tématu německo-českých vztahů ohledně filmové produkce v časech nacistické okupace Československa.

 

Ivan Klimeš se zabývá strukturami tehdejší kinematografie v tzv. Protektorátu Čechy a Morava. Autor nabízí přehled českých produkčních firem a nastiňuje postupné oslabovaní jejich vlivu pomocí přísné kontroly distribuce a arizace filmového průmyslu. Politiku okupačních úřadů ohledně filmu zasazuje autor do širších souvislostí filmové politiky v Berlíně. Tereza Dvořáková se koncentruje na produkční společnost Prag-Film AG, která patřila k nejdůležitějším elementům protektorátní kinematografie. Prag-Film AG byl založen 1941, po likvidaci největší české produkční společnosti AB, v jejímž majetku byly na tu dobu nejmodernější filmové ateliéry střední Evropy. Firma byla dále vtělena do říšského filmového koncernu UFI a měla spravovat pražské ateliéry pro filmové produkce říše, ale měla produkovat i své vlastní filmy. Především po roce 1943 došlo k nárůstu vlivu Prag-Film AG, jelikož se Praha stala pro německé filmaře z důvodu její bezpečnosti před bombardováním velmi atraktivní.

 

Existence Prag-Filmu AG a silné centralistické tendence ve filmovém průmyslu měly i po skončení okupace své následky, když po roce 1945 ulehčily jeho znárodnění.

Doplňkově ke knižní prezentaci budou uvedeny komentované ukázky z filmů protektorátní éry.

 

Knížka k dostání na pultech knihkupectví Bücher am Nonnendamm

 

Pondělí, 26.1., 19.00 hod.

České centrum, Galerie CzechPoint

Friedrichstraße 206, 10969 Berlín

Vstup zdarma

 

> měsíční program

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

26.1.2009 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala