Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.11.2020 18:30 - 29.11.2020

Prague Fringe Reimagined

Loutková představení pro děti i dospělé, fyzické divadlo, multimediální inscenace a další - to všechno je Prague Fringe Reimagined!

Dámy a pánové, račte zbystřit! Celosvětově proslulý festival Prague Fringe je opět tady! Tentokrát ve zbrusu nové podobě, která vznikla navzdory (a kvůli) pandemii koronaviru.

Letos v listopadu se v rámci Prague Fringe nesjedou divadla z celého světa do České republiky, jako je tomu obvykle. Bude to přesně naopak: Prague Fringe Reimagined představí to nejlepší z českého divadla světu.

Prague Fringe Reimagined

úterý 24. listopadu – neděle 29. listopadu 2020

www.fringe.cz

 


 

SÁVITRÍ

Divadlo Líšeň (Czech Republic, Brno) - Loutkové divadlo

Datum a Čas: 24.11. 16:30 – 17:15

Loutková stínohra o lásce a síle, které překonají zlý osud. Příběh na motivy staroindické báje z Mahábháraty pojednává o princezně Sávitrí, která vysvobodí svého muže ze zajetí smrti. Obrazy z barevných pohyblivých stínů na velkém plátně doprovází vypravěč-hudebník vlastnoručně vyrobenými, netradičními zvukovými instrumenty. Inscenace je inspirována orientálním divadlem a vytváří svébytný tvar.

Od svého vzniku se s úspěchem účastní festivalů v ČR i zahraničí.

Recenze, ocenění, další informace

  • První místo v divácké anketě a putovní cena Erik na festivalu Přelet nad loutkářským hnízdem Cena za nejlepší představení festivalu na přehlídce King Fairy-Tale ve Velkém Novgorodu
  • Cena za režii a hudbu na mezinárodním festivalu Spotkania v Toruni
  • Cena za nejlepší představení pro děti na festivalu Spotkania v Toruni
  • Cena Jana Wilkowskiego v oboru loutkové animace na Festivalu Spotkania v Toruni

Věková přístupnost: ALL

Jazyk:Čeština

Divadlo: Online https://www.facebook.com/cz.kyiv

 


 

TISÍC TUCTŮ

Plata Company (Czech Republic, Prague)

 

Datum a Čas: 27.11. 19:00 – 19:49

 

Zlatá horečka na Aljašce byla jiná než ty ostatní. Kdo chtěl zlato, musel překonat chilkootský průsmyk, přežít několik lavin, neutopit se při plavbě do Dawsonu, nezmrznout v šedesátistupňových mrazech a prokopat se několika metry sněhu, ledu a zmrzlé půdy. Pustit se do takového podniku mohou jen úplní blázni nebo ti, které sžíralo vědomí, že svému životu něco dluží. Proč by se jinak vydávali na výpravu, z níž se jim z každých dvou investovaných dolarů vrátí jeden ve zlatě?

Inscenace je součástí projektu DRAMA LABEL.

Recenze, ocenění, další informace

  • 2017: Cena za kolektivní herectví na loutkovém festivalu Golden Dolphin, Varna, Bulharsko;
  • 2018: Hlavní cena na loutkovém festivalu Golden Sparkle, Kragujevac, Srbsko;
  • 2019: Cena za dramaticko-režijní koncept a čestná uznání za scénografii a kolektivní herectví na festivalu Skupova Plzeň

Věková přístupnost: 9+

Jazyk: Čeština
Divadlo: Online https://www.facebook.com/cz.kyiv

 


 

ROSELYNE

ProFitArt - Production platform (Czech Republic, Prague)

Datum a Čas: 28.11. 18:00 – 18:45

 

Žena jménem Roselyne hledá své místo; své místo v místnosti, své místo v očích ostatních, své místo v životě. Chce být neviditelná. Nechce rušit. Pochybuje. Vždy se za něčím schovává. Našla svoji rostlinu. Roselyne může být odrazem našich pochybností, rozhodnutí, která jsme neudělali, možností, kterých jsme nevyužili. Je naprosto nedokonalá, stejně jako my ostatní. „Cítím se vinna. Nepamatuju si proč.
Možná jsem udělala něco špatného, nebo ne dost dobrého, nebo jsem neudělala něco, co jsem udělat měla...“

Recenze, ocenění, další informace

  • Cécile Da Costa: Od roku 2011 spolupracuje a hraje se společností Spitfire Company. V roce 2017 byla se sólovým představením této společnosti “Vypravěč” nominována na cenu Total Physical Award na festivalu Edinburgh Fringe. O rok později jí Česká taneční platforma udělila prestižní ocenění Tanečnice roku.

Věková přístupnost: 18+

Jazyk: Angličtina
Divadlo: Online https://www.facebook.com/cz.kyiv

 


Prague Fringe Reimagined

Za „normálních“ okolností je Prague Fringe událostí, během níž se vždy v květnu na devět dní do Prahy sjedou divadelní spolky, odborníci i diváci ze všech koutů světa. Jenže bohužel, letos jsme kvůli covidovým opatřením museli festival zrušit těsně před zahájením prodeje vstupenek. Náš tým ještě rychle zorganizoval improvizovanou digitální událost „Prague Fringe Online“, která se odehrála v květnu, a doufali jsme, že festival se bude moci ve své běžné podobě konat na podzim. Místo toho však bohužel nastala druhá vlna pandemie, a tak jsme se nakonec rozhodli vytvořit úplně nový formát.

Právě tak vzniknul Prague Fringe Reimagined. Festival, při němž se budou živá vystoupení českých divadelních společností ve vysoké kvalitě streamovat do celého světa.

Od 24. do 29. listopadu si budou diváci z pohodlí svých domovů moci zvolit z pečlivě uváženého výběru těch nejlepších nových divadelních inscenací, které může Česká republika nabídnout. Živá vystoupení budeme natáčet na několik kamer a ve vysoké kvalitě přenášet na webovou stránku Prague Fringe. Náš obsah budou sdílet spřátelené Fringe festivaly po celém světě (kterých je 250), a to jak v daleké Austrálii, tak v oblastech, odkud pocházíme, jako je třeba město Brighton v Anglii. Skrze svou síť budou festival do celého světa přenášet také Česká centra.

Program nabízí nejnovější díla čerstvých absolventů DAMU, ale zároveň například inscenace zavedeného brněnského Divadla Líšeň. Těšit se můžete na celou řadu žánrů, mezi nimiž nebude chybět loutkové divadlo, fyzické divadlo či multimediální inscenace. Kromě inscenací máme připravený také doprovodný program v podobě diskuzí, virtuálních workshopů a webinářů s herci i dalšími lidmi z oboru, a to jak z České republiky, tak ze zahraničí.

Zakladatel Prague Fringe a náš ředitel Steve Gove uvádí: „Navzdory všemu, co rok 2020 přinesl, jsme zcela odhodláni se nadále přizpůsobovat situaci a Fringe letos v listopadu uskutečnit, byť v této změněné podobě. Letošní rok byl náročný jak pro náš tým, tak pro umělce a organizátory dalších Fringe festivalů po celém světě. Jsme skutečně nadšení, že přes to všechno máme nyní možnost tenhle skvělý výběr českých divadelních děl ukázat světu!“

Díky grantu Ministerstva kultury ČR na podporu digitálního umění, Nadačnímu fondu Avast a Magistrátu Hlavního města Prahy bude možné sledovat přenosy na webové stránce Prague Fringe zcela zdarma – bez komplikovaného přihlašování, povinného odběru stránky či jakýchkoliv plateb.

Všechny inscenace jsou buď neverbální, nebo v angličtině, popř. v češtině s anglickými titulky.

Kompletní program najdete na www.fringe.cz.

Kontakt pro média: press@fringe.cz

 

Místo konání:
on-line
Datum:

Od: 24.11.2020 18:30
Do: 29.11.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala