Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

15.5.2020

Prašina

Prašina je tajemná čtvrť Prahy, kde se čas zastavil před sto lety. Nikdo neví, proč tam elektřina nefunguje: lampy nesvítí, tramvaje neběží, rádio nehraje a telefon nezachytí dojezd. Jednoho dne se zlověstná temnota Truchlínu začne šířit do dalších ulic a osad, brzy pokryje celé české hlavní město. Premiéra knihy dua Vojtěcha Matochy a Karla Osochy, přeložená Annou Radwan-Żbikowskou v květnu!

Prašina je tajemná čtvrť Prahy, kde se čas zastavil před sto lety. Nikdo neví, proč tam elektřina nefunguje: lampy nesvítí, tramvaje neběží, rádio nehraje a telefon nezachytí dosah. Jednoho dne se zlověstná temnota Truchlínu začne šířit do dalších ulic a osad, brzy pokryje celé české hlavní město.
Jirka je zcela náhodou zapletena do hry, na které závisí osud města. Spolu se svou přítelkyní En musí odhalit největší tajemství Truchlin a zabránit hrozící katastrofě. To je skutečná výzva, protože temný okres neradi odhaluje svá tajemství cizincům a ve stopách dětí následuje gang bezohledného obchodníka Klementa Hroudy.
Co skrývá nehostinný okres? Kdo byl Dalibor Nápravník? Na co jsou žárovky naplněné zelenou tekutinou? Proč Jirkův dědeček neříká všechno? A padne celá Praha do tmy?
Štítek hrůzy, autorova detektivní atmosféra a černobílé ilustrace zdůrazňující napjatou atmosféru jsou jen některé z výhod románu, který rychle získal bestseller v České republice. Kniha byla nominována na nejdůležitější literární ceny (Magnesia Litera, Zlatá Stuha) a byla zařazena do seznamu White Ravens Internationale Jugendbibliothek.
Druhá část tohoto příběhu již byla publikována v České republice a celovečerní celovečerní film je vytvořen na základě série.

 

O AUTORECH

 

Vojtěch Matocha (nar. 1989), matematik podle povolání, programátor podle povolání. Zručně využívá analytické dovednosti při vytváření literárních světů. Po mnoho let vedl skautský tým ve svém rodném městě v Olomouci. Díky této zkušenosti ví, co přitahuje pozornost mladých lidí, jaké romány rádi čtou. Jeho literární debut Prašina se stal hitem. V roce 2019 autor vydal druhý díl série Černy Merkurit, další se připravuje. 

Karel Osoha (nar. 1991), autor komiksu, ilustrátor, scenárista. Proslavil se na internetovém komiksu (pleach.cz). Nominace na cenu Czech Grand Design Award. V roce 2017 získal ocenění Muriel v kategorii Nejlepší kresba. Jeho ilustrace v Prašine - sérii naznačují nákres obrazu temného okresu, zdůrazňují tempo akce a dodávají románu komiksový dojem.

Více informací naleznete na stránkách vydavetelství Afera

 

Místo konání:
https://www.wydawnictwoafera.pl/truchlin,id39.html
Datum:

15.5.2020

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala