Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.6.2016 13:00

Přednáška Ivana M. Havla - Tentative Thoughts on Introspection

České centrum v Kyjevě s Bogomoletz Institute of Physiology v rámci Roku Václava Havla na Ukrajině představují přednášku Ivana M. Havla Tentative Thoughts on Introspection.

Doc. Ing. Ivan M. Havel, CSc., Ph.D. (* 11. října 1938 v Praze) je vědecký pracovník a bývalý ředitel Centra pro teoretická studia, společného pracoviště UK a AV ČR. Je také šéfredaktorem časopisu Vesmír. Je bratrem bývalého prezidenta Václava Havla, se kterým patřil mezi zakladatele Občanského fóra.

Vystudoval obor Automatizace a počítače na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze. Roku 1971 získal doktorát na universitě v Berkeley v Kalifornii. Na počátku 90. let se habilitoval v oboru umělé inteligence na 3. lékařské fakultě UK v Praze.

V současné době pracuje v Centru pro teoretická studia při UK a AV ČR, kde se zabývá mj. kybernetikou, umělou inteligencí, robotikou, kognitivními vědami a filozofickými otázkami, které s těmito obory souvisí, a kde vede dvousemestrální transdisciplinární seminář.

V roce 2008 obdržel Zlatou medaili Univerzity Karlovy.

 


Tentative Thoughts on Introspection

 

The recent rise, or more aptly revival, of interest in introspection (or in the so called first-person approach) in psychology and cognitive science on the one hand and the call for naturalization of phenomenological concepts on the other, is more than welcomed. However, such interest is often motivated by an implicit or explicit intention of bringing phenomenology as close as possible to the objective third-person methodology of natural sciences. In this talk, I suggest a way of approaching human conscious experience that offers a third, alternative approach to both philosophical phenomenology and phenomenologically informed cognitive science. The proposed method, called “Introspection Plus,” concentrates on subjective perceptions of concrete episodic experiences that can be pursued prior to and, initially, independently of any later attempts to verbalize findings by adopting the third-person objective point-of-view. My aim is to build on the essential indubitability of currently ongoing or very recently past experience while its mental image continues to persist. The method of Introspection Plus is particularly apt for the capture of experiences of very short duration – to be called “snap experiences“ – exemplified by phantasms, or “micro-dreams“, occurring during micro-sleep episodes.

Místo konání:

Bogomoletz Institute of Physiology

Datum:

10.6.2016 13:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala