Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.11.2004 0:00 - 0:00

PŘEDNÁŠKA O REŽISÉROVI HANUSOVI BURGEROVI A PROMÍTÁNÍ FILMU: "CRISIS" A "DIE TODESMÜHLEN"

České centrum Mnichov si Vám dovoluje představit dvě filmová díla "CRISIS" a "DIE TODESMÜHLE" od režisera Hanusa Burgera (1909-1991). Oba filmy jsou klíčovými díly novodobé historie, první se odehrává těsně před a druhý těsně po 2. světové válce. Před promítáním obou děl přednese Jost-H. Hecker zhruba desetiminutový příspěvek o životě a působení jeho tchána Hanuse Burgera. Přítomná bude i Burgerova dcera Jana Burgerová.


Hanus Burger působil po studiu dramaturgie v Mnichově jako režisér v Hamburku, Praze a ve Vídeňském divadle v Josefstadt-u. 1938 se vrátil zpět do Prahy, kde natočil spolu s Herbertem Klinem a Alexanderem Hammidem film "CRISIS" o pádu Československa. V roce 1939 emigroval do New Yorku, kde působil jako režisér filmů a dokumentů. 1944 se účastnil invaze ve Francii, spolu s Manfredem Ingerem a Hansem Habem. 1945 vznikl pod vedením Billyho Wilderse dokument "Die Todesmühlen". Po válce vedl filmové oddělení CBS a OSN. 1950 v důsledku McCarthyho výslechů se vrátil zpět do Prahy. 1968 emigroval do Mnichova, kde v roce 1991 zemřel.

V "CRISIS", který byl těsně před, během a po Mnichovské dohodě natočen v českých studiích a za životně nebezpečných podmínek pašován z Protektorátu do USA, je vylíčen vývoj politické a lidské katastrofy po anekci Čech. Americká veřejnost měla tímto filmem být časně přesvědčena, že se proti Hitlerovi a Nacistům musí bojovat všemi možnými prostředky.

Film "Die Todesmühlen" je drsným popisem osvobozování koncentračních táborů těsně po skončení války. Pobuřující filmový materiál, natočený autenticky americkými vojáky příručními kamerami, byl zpracován Hanusem Burgerem jako dokument, který Němcům ukazuje, co se ve skutečnosti dělo. Otázka osobní nebo kolektivní viny Němců byla tímto filmem a jeho samotným vznikem velmi brzo a markantně tématizována.

Místo konání:

Prinzregentenstr. 7
805 38 Mnichov
Německo

Datum:

23.11.2004 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum Mnichov


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala