Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

9.11.2020

Přednáška v athénském Židovském Muzeu

Přednáška českého odborníka na židovská témata, spisovatele, historika, filmového producenta Martina Šmoka v Muzeu židovské historie v Athénách

Český spisovatel, historik a filmový producent Martin Šmok přijíždí do Athén, aby v rámci přednášky s názvem "The broken promise" v Muzeu židovské historie nastínil konkrétní, společné česko-řecké historické události v období trvání a konce 2. světové války: 

Andre Steiner byl modernistickým architektem v Brně v době zahájení nacistické okupace Čech a Moravy. Přesunul se na Slovensko a připojil k Bratislavské "pracovní skupině," unikátní buňce židovského odporu. Podílel se na tajné záchraně žídů vyjednáním výkupného s nacisty. Jeho hlavním kontaktem byl SS-Hauptsturmführer Dieter Wisliceny. Oba muži se zjevně spojili a Steiner mu v roce 1943 přislíbil svědčit o pomoci, kterou Wisliceny pracovní skupině poskytl v případě, že Německo válku prohraje. Tento slib však nedodržel. Přednáška Martina Šmoka prozkoumá historii této pracovní skupiny, logiku Steinerovy záchrany prostřednictvím výkupného a také osud řeckých Židů, kteří hráli v jehorozhodnutí nezachránit svého válečného přítele zásadní roli.

Martin Šmok (nar. 1971)

V letech 1990 - 1994 vystudoval scénáristiku na pražské FAMU. Jako hlavní poradce USC Shoah Foundation pro mezinárodní programy, se již přes dvacet let zabývá tvorbou vzdělávacích materiálů využívajících svědectví pamětníků. Kromě výukových aktivit přístupných přes národní jazykové portály či platformu IWitness na stránkách USC Shoah Foundation je autorem dvou dokumentárních filmových sérií věnovaných neznámým kapitolám československé historie: trilogií Mezi zaslepenými blázny (1998) a Mezi hvězdou a půlměsícem (2003).

 Filmografie: Zapomenuté památky (1994, scénář, výzkum); Survivors of the Shoah Visual History Foundation (1995 - 1997, vedoucí poradce pro mezinárodní výzkum); Andre's Lives (1997, Associate Producer, výzkum); Mezi zaslepenými blázny (1994 - 1999, scénář, výzkum); Mezi Hvězdou a Půlměsícem (1999 - 2003, scénář, výzkum); Zmizelí sousedé aneb Pátrání dětskou kamerou (2003, koordinátor); Survivors of the Shoah Visual History Foundation (2004, vedoucí konzultant pro střední a východní Evropu).

 

Myšlenka na vybudování Židovského muzea v Řecku byla poprvé koncipována v 70. letech členy Židovské komunity v Aténách, kteří nabídli veškerou pomoc při realizaci tohoto snu. Muzeum bylo poprvé založeno v roce 1977 a bylo umístěno v malé místnosti vedle městské synagogy. V něm byly umístěny předměty zachráněné z druhé světové války, ať už artefakty, dokumenty a rukopisy 19. a 20. století, nebo šperky Židů z Thrákie, které Bulhaři zabavili v roce 1943. 10. března 1998 byla slavnostně otevřena nová budova JMG a byla zahájena nová výstavba muzea.


Více o muzeu naleznete zdeMísto konání:

The Jewish Museum of Greece, 39 Nikis street 105 57, Athens

Datum:

9.11.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce

dní předem