Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.9.2017 - 3.9.2017

Y.EAST mezinárodní divadelní a hudební festival

Druhý ročník čtyřdenního multižánrového festivalu v prostoru bývalé raketové základny v Zsámbéku přinese opět široký výběr českých divadelních produkcí, filmů, koncertů a workshopů Y.EAST je festival zaměřený na kulturu střední a východní Evropy. O hudbu se postarají například formace Demižón nebo Circus Problem.

Přinášíme Vám aktuální program festivalu Y.EAST plný nejen divadelních představení, koncertů a workshopů. 
Sledujte nejnovější informace na webových stránkách festivalu a na facebookové události

Můžete se těšit na divadelní i hudební vystoupení souborů z České republiky, Maďarska, Slovenska i Polska.

Součástí doprovodného programu bude pozorování hvězd, diskuze o představení, dětská dílna nebo maďarsko-český fotbalový zápas.

Pátek 1.9.2017

KOLAPS (CZ)

divadlo, 18:00, Black Hole

Originální česká hra napsaná přímo na míru Divadla X 10. Pohřebnická firma krachuje a přesto, nebo právě proto, nabízí nejmodernější, bizarní typy pohřbů. Majitel firmy ovšem netuší, že podivný klient sleduje vlastní cíle. A navíc se v útrobách domu skrývá samozvaný spasitel. Dvě dějové linie se protnou v osudovém okamžiku. Nebo to byla náhoda? Je naše společnost odsouzena k fatálnímu kolapsu? Kdo má zbraně? Kdo je otcem nenarozeného dítěte? A vůbec kdo je kdo? Existují paralelní vesmíry? Kolik je hodin? Jaký rok? Kdo jsou poslední lidé na planetě a kdo to zpívá? Kdo vypráví svůj příběh? Hra rozhodně kolabuje ve všech rovinách.

Režie: Ewa Zembok
Hudba: Tomáš Vtípil
Hrají: Anna Císařovská, Markéta Dvořáková, Jakub Gottwald, Václav Marhold, Pavel Neškudla

 

POSTŘIŽINY (CZ) 

letní kino, 20:30, Kepler

Lyrická komedie, natočená režisérem Jiřím Menzelem v roce 1980 podle proslulé stejnojmenné novely Bohumila Hrabala, těží především ze spisovatelovy bohaté poetické obrazotvornosti, která v tomto případě vyvěrá ze vzpomínek na poklidný život v městečku, kde byl jeho otec správcem pivovaru. Sled humorně laděných epizod spojených hlavními protagonisty – půvabnou paní správcovou (M. Vášáryová), jejím milujícím manželem Francinem (J. Schmitzer) a jeho bratrem Pepinem (J. Hanzlík), je protkán stále probíhajícím konfliktem snaživého Francina se správní radou, tvořenou představiteli města. Francinovu kariéru ohrožují především ztřeštěné kousky hlučného Pepina, ale též neodolatelné fluidum paní správcové, kterému podléhají všichni pánové…

 

SKORO 20 (HU)

divadlo, 21:00, Black Hole 

Poté, co bylo ohlášeno uzavření divadla Bárka v Budapešti, se jeho domácí soubor zabarikádoval v divadle a nebyl ochoten prostor opustit...

Režie: Vidovszky György
Housle: Czitán Róbert
Hrají: Császár Réka, Egri Bálint, Molnár Áron, Farkas Dénes, Sipos Viktóra, Kovács Gergely, Blahó Gergely, Bárdi Gergő

 

GYPO CIRCUS (HU) 

koncert, 22:00, Mir

Maďarská kapela ze Segedínu, založená v roce 2011, propojuje balkánskou hudbu, ethno a punk.  

Hrají: Muhel Zoli (bicí), Szabo Jancsi (housle), Hegyesi András (zpěv, kytara), Kecskeméti Sanyi (baskytara), Velcsev Kosta (kytara) 

 

HVĚZDÁRNA

rodinný program, 22:00, Galileo

Amatérský hvězdář Légrádi Lajos lopět přiveze své dalekohledy a na střeše hangáru bude možné pozorovat zářijovou noční oblohu.

  

ZAKÁZANÝ KAMARÁDI (CZ)

DJ’s, 23:30, Mir

HRAJEM!!! a Hrajem!!! a když Hrajem tak TME fakt Zakázaný kamarádi. Kdo nás neslyšel Hrát ale viděl HRÁT, představ si stejnou energii jako když HRAJEM, zmixuj Balkán, Ska, 80s, 90s, a tak, a věř, že za to jméno si fakt můžem. Tak si nás pusť na svou párty. ČÁNANÁ, ČÁNANA.

Hrají:  Jakub Albrecht, Petr Štěpánek

 DEMIŽÓN (CZ)

koncert a tančírna, 23:30, Mir

Folklorní soubor Demižón vznikl v roce 1999. V současné době má soubor 13 tanečních párů , které doprovází cimbálová muzika. Repertoár se skládá především z písní a tanců ze Strážnice a strážnického okolí.

Hrají, zpívají a tančí: Tomáš Kolomazník, Jana Kolenc Bělochová, Filip Stanislav, Dominika Stanislavová, Jakub Tomšej, Lukáš Tomšej, Petr Tomšej, David Koryčanský

 

 

Sobota 2.9.2017

GOLEMSTORY (HU)

rodinný program, 11:00, Black Hole

Židovské pohádky s loutkami pro předškolní děti v podání skvělého souboru Szamárfül Projekt.

Režie: Schmied Zoltán
Hrají: Hajmási David, Bernáth Dénes, Bognár Anna, Berki Szofi

 

HOMBRES NA CESTÁCH + bonus BUŠUS (CZ)

divadlo, 14:00 a 17:00, Mir

 Čánana! Ulice, dva klauni, kus dřeva, kufr plnej blbostí, publikum, ulice... Hombre, Ombre. Lidi? Lidi! Chůdy, asidobrý, ten kufr. Jo a kuželka. Baví? Au! Žonglovat? Jo zapomněli jsme žonglovat… A happy end? Bušus! Ouje … a jedem s medem.

Hrají: Jakub Albrecht, Petr Štěpánek
FILMOVÝ FESTIVAL Z KÁN (HU)

rodinný program, 15:00, Galileo

Čestný host Y.EAST festivalu je letos Filmový festival z Kán. Kán je vesnice u Balatonu, kde si parta filmových nadšenců před mnoha lety začala pro sebe pouštět staré  16mm filmy.  Svoje filmové poklady nyní představí i našemu  návštěvníkům Y.EASTU aneb Chaplin, burleska i dobové zprávy z oroginálních 16mm kopií. 

 

HERECKÝ STROJ  (HU)

divadlo, 16:00, Mir

Hodíte do stroje peníze a objeví se Bán János, který vám zahraje dle vašeho přání...

Režie: Árkosi Árpád
Hraje: Bán János
ODCIZENÝ JAZYK (PL;SK;CZ;HU)

divadlo, 18:00, Red Dwarf

Hra polské autorky Marie Wojtyszko bude prezentována ve formě scénického čtení. K čemu slouží jazyk? Mluvíme proto, abychom se dorozuměli anebo proto, abychom něco zamlčeli? Je možné se ze slov zbláznit? Jaká slova dokáží prodat divadelní hru a jaká rozhodnou o jejím neúspěchu? Odcizený jazyk je příběh o světě,  ve kterém není pravda. Je to příběh o střední Evropě.
 

ETOGRAMY (SK)

divadlo, 20:00, Black hole

Etogramy jsou autorskou inscenací, která dokumentuje příběhy babičky a vnučky, jež se prolínají a tím porovnávají přístup k hledání lásky dříve a dnes. Inscenace je spojením činohry, projekce vytvářené naživo výtvarnicí a hudby.

Režie: Daša Krištofovičová
Hudba: Martin Lukáč, Mário Hudec
Hraje: Anna Rakovská

SEXMISE (PL)

letní kino, 20:30, Kepler

Sexmise (pol. Seksmisja) je polský sci-fi film z roku 1984 režiséra Juliusze Machulskiho. Pojednává o totalitní a nesvobodné společnosti v roce 2042 které vládnou ženy.   

 


FOKOS ZENEKAR (RS/HU)

koncert, 21:00, Mir

Parta pěti mladých muzikantů z Vojvodiny navštíví Y.EAST  s pořádnou dávkou autentické maďarské lidové hudby, u které se prostě nedá posedět. V průběhu koncertu proběhnou lekce čardáše.

Hrají: Zsombor  Cseszák (housle, cimbál),  András Szabó (housle, basová tambura), Balász Szerda (viola, tamburakontra) , Balász Csonka (harmonika, prímtambura) , Péter Jovánovity  (bubny, perkuse)

CIRCUS PROBLEM (CZ)

koncert, 22:30, Mir

Parta punkových klaunů si založila hudební cirkus, ve kterém kombinuje balkánskou dechovku, diskotékový beat, laciný pop a špinavý house. S albem „Born not typical“ bourájí kluby a další akce po celé republice i v zahraničí...

Hrají: Jirka Čevela (akordeon, zpěv), Martin Sedlák (housle, zpěv), Bohdan Skibinsky (klarinet, backvokál), Martin "Ozzy" Zavoďan (tuba, backvokál), Jakub "Málek" Mašek z Málkova (eufonium, trombón, backvokál), Tomáš Knotek (bicí , pochodový buben, backvokál)

 

TANČÍRNA - FOKOS ZENEKAR (RS/HU)

tančírna, 23:30, Mir

Parta pěti mladých muzikantů z Vojvodiny navštíví Y.EAST  s pořádnou dávkou autentické maďarské lidové hudby, u které se prostě nedá posedět. V průběhu koncertu proběhnou lekce čardáše.

Vystupují: Zsombor  Cseszák (housle, cimbál),  András Szabó (housle, basová tambura), Balász Szerda (viola, tamburakontra) , Balász Csonka (harmonika, prímtambura) , Péter Jovánovity  (bubny, perkuse)

 

JACKSON CRIMINAL (HU)

koncert, 0:00, Mir

 Michael Jackson revival live po maďarsku. 

 

 

 
Neděle 3.9.2017

FOTBALOVÝ ZÁPAS (CZ,HU)

sport, 11:00

 Po loňské prohře s Maďary (2:4) se hvězdný tým ČR, složený z účastníků festivalu, opět utká s Maďarským výběrem. Do toho!

 

 

 

DĚTSKÉ DÍLNY

rodinný program, 13:00, Mir

Ilustrátoři a tvůrci dětských knih z KACS Műhely připraví hravý program pro děti od 4 let.

 

 

 

 

HRDINKY (CZ)

divadlo, 16:00, Black Hole

 Rozhlédli jste se někdy na ulici a zkusili si představit za každým člověkem jeho příběh? Všichni jsme hrdiny, všichni máme svédobrodružství, všichni ukrýváme tajemství… A Hrdinky jedno veliké, do kterého vás nechají nahlédnout… Pomocí neobvyklé formy visuté akrobacie společně s prvky fyzického divadla a pantomimy. Inspirováno komiksovými hrdiny všedního dne. Cirkus TeTy, novocirkusový soubor zaměřující se na vzdušnou akrobacii na lanech, pokračuje v úspěšné spolupráci s Radimem Vizvárym. Po první společné inscenaci Husí krky přicházejí Hrdinky. Lana dostávají tvar nedokončeného žebříku a nepravidelné sítě. Fyzický TeTus continue…

Režie a dramaturgie: Radim Vizváry
Hrají: Katka Klusáková a Pavla Rožníčková

 

48 hodin (HU;SK;PL;CZ)

divadlo, 18:00

 Čtyři jednoaktovky visegrádských autorů byly  přeloženy do maďarštiny. Čtyři vybrané maďarské soubory dostanou na slavnostním zahájení festivalu jeden z přeložených textů  a budou mít 48 hodin na to, aby z něj kdekoli v prostoru raketové základny vytvořili mini inscenaci. Kvalitu zpracování zhodnotí tříčlenná porota a vítězný soubor si odnese domů 1000 Euro


Soubory: A Zsámbéki Színházi Bázis csapata, Utolsó Vonal, Maladype

 

ČÍŠNÍK  (HU)

divadlo, 20:00, Galileo

 Bezejmenná herečka a bezejmenný číšník se sejdou v hotelovém pokoji... za jednu noc se v pokoji odehraje mnohé: láska, samota, uctívání...

Režie: Telihay Péter
Hrají: Gubík Ági, Hajnal János

 

NASTÁVAJÍCÍ OTEC (HU)

letní kino, 20:30, Kepler

 Byla jednou jedna vesnice jménem Rátot a v té se všichni muži jmenovali Béla. Pak ale Róza porodila syna a dala mu jméno Jožka. O dvacet let později Jožka otěhotněl...absurdní maďarská komedie z roku 1989 o tom, jaké to je vyčnívat z davu.

 

 

 

REJSZ-ROYCE (HU)

koncert, 21:00, Mir

 Maďarské trio Rejsz-Royce vás vystřelí do punkového vesmíru. 
 

Hrají: B. Farkas Zsolt, Lénárt Tamás, Vitáris Balázs

 

 

 

 

Místo konání:
Zsámbék
Datum:

Od: 1.9.2017
Do: 3.9.2017

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala