Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

30.1.2014 18:30 - 23.2.2014

Prezentace české architektury v Transformatori

Výstava studia Mjölk a projekce dokumentu Oko nad Prahou (Olga Špátová, ČR, 2010, 78 min.) v Laboratoři městského prostředí v Sofii. Ve spolupráci sе Sofia Architecture Week 2013 a sdružení Transforamtori.

 

Výstava studia Mjölk

"Studio Mjölk je naším hlavním dlouhodobým projektem. Cílem je vytvoření inspirativní živé platformy se širokým portfoliem kreativní práce plné nadšení a odvahy... Veřejného prostoru je kolem nás dost. Problematické je však jeho správné využití. Prací architekta je hledání a naplňování dílčích potenciálů veřejného prostoru. Naše práce v tomto směru se dá přirovnat k  práci zahradníka. Jakákoliv květina zasazená na správném místě může prosperovat, ale kaktusy v pralese nerostou."  (rozhovor pro bulharské noviny Dnevnik) 

   

Oko nad Prahou

Dokument o projektu Národní knihovny, který navrhl architekt Jan Kaplický (1937-2009) a který vstoupil do povědomí pod přízviskem „Chobotnice“, líčí jednu z nejznámějších politicko-společenských kauz uplynulých let.
Ukazuje její absurdní peripetie: od autorovy radosti z vyhrané soutěže, přes odmítavou reakci prezidenta Václava Klause, zpochybňování místa realizace projektu a obskurních úřednických průtahů, po Kaplického náhlou smrt a následné zrušení plánované stavby. Ve sporu, který rozjitřil naši odbornou i laickou veřejnost, se angažovala řada známých osobností, včetně bývalého prezidenta Václava Havla.

   

Vernisáž výstavy 30.1 od 18:30 v Laboratoři městského prostředí (ul. Hristo Smirnenski 1 v Sofii).

Projekce filmu 30.1 od 19:00 v Laboratoři městského prostředí (ul. Hristo Smirnenski 1 v Sofii).

Výstava pokračuje do 23. 2. 2014.

 

Místo konání:

Datum:

Od: 30.1.2014 18:30
Do: 23.2.2014

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala