Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

10.5.2019 19:00

Prezentace českého studia textilní tvorby a designu Geometr

Klára Spišková a Linda Kaplanová ze studia Geometr si v rámci studijního pobytu v Japonsku, který jim umožnila Česká centra za jejich úspěch v soutěži Czech Grand Design 2017, přichystaly prezentaci o české textilní tradici a současných trendech, kterou doplní také ukázkou své činnosti a výrobků.

Česká centra každoročně spolupracují na soutěži Czech Grand Design a výhercům v kategorii Objev roku nabízejí možnost studijního pobytu v jedné ze zemí, kde mají Česká centra svá zastoupení. Klára Spišková a Linda Kaplanová si pro svůj pobyt vybraly České centrum Tokio mimo jiné i proto, že právě textilní tvorba má v Japonsku dlouhou a bohatou tradici. 

GEOMETR je studio textilní tvorby a designu, které v roce 2016 založily Klára Spišková a Linda Kaplanová. Autorky se setkaly v roce 2008 v Ateliéru textilní tvorby na UMPRUM v Praze. Ve své tvorbě vycházejí z tradičních technik ve spojení se současnými výzvami textilního oboru a jejich záměrem je výtvarně̌ posunout stávající charakter a estetiku textilu. Zaměřují se na autorské tkaniny pro architekturu, produktový design nebo módní tvorbu. Textil nepojímají pouze jako doplněk interiéru, ale také jako svébytný výtvarný objekt. Nejčastěji své záměry vyjadřují skrze osnovní malbu, kterou propojují s živou škálou barev. Inspirací jsou jim přirozené světy krajin i jejich geometrie.

Stěžejní část jejich tvorby tvoří tapisérie, textilní obrazy na stěnu, které tkají na ručním stavu. Volně̌ navazují na tradiční techniku tkaní ikatu.

Svůj sortiment studio GEOMETR rozšířilo i o maloprůmyslově vyráběnou metráž tkanou v české rodinné tkalcovně. Autorky zde uplatňují stejný princip techniky barvení jako u tapisérií. Za kolekci autorských textilií Kontrasty a kontexty (2017) získaly od Akademie designu České republiky cenu Objev roku 2017 a dále cenu EDIDA 2016 a 2018 (Elle Deco International Design Award) v kategorii Interiérový textil.

www.geometrtextil.cz

Kdy: 10. května v 19:00
Kde: České centrum Tokio (http://tokyo.czechcentres.cz/cs/o-nas/kontakt/)

Zájemce o účast prosíme o registraci na e-mailovou adresu cctokyo@czech.cz. Uveďte prosím své jméno a počet účastníků.

 

Místo konání:

2-16-14 Hiroo
150-0012 Tokio, Shibuya-ku
Japonsko

Datum:

10.5.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala