Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.9.2006 0:00 - 0:00

Prezentace Divadla Spejbla a Hurvínka

Prezentace světově proslulého loutkového Divadla Spejbla a Hurvínka za účasti ředitelky divadla Mgr.Heleny Štáchové. Akce je připravena především pro bulharské odborníky z oblasti loutkového divadla, bulharská média aj.Doplněním bude stávající dokumentární výstava Život na nitích - Hurvínek osmdesátiletý.

     

Divadlo Spejbla a Hurvínka založil jako první profesionální loutkovou scénu nového typu prof.Josef Skupa v Plzni roku 1930. V lednu 1944 byl prof. Skupa zatčen gestapem, odsouzen za protifašistický odboj a divadlo bylo nacistickými úřady zavřeno. Po skončení války, v říjnu 1945, se Skupovi podařilo činnost divadla obnovit, otevřel stálou scénu D S+H v Praze, kde sídlí dodnes. Po Skupově smrti převzal role obou protagonistů, Spejbla a Hurvínka, jeho žák Miloš Kirschner. Pokračovatelem tradice těchto loutek je v současnosti Divadlo Spejbla a Hurvínka v Praze pod vedením Mgr.Heleny Štáchové.

Hlavními postavami všech inscenací D S+H jsou Spejbl a Hurvínek - otec a syn, Hurvínkova nerozlučná kamarádka Mánička  a její pedagogicky zaměřená "bábinka" paní Kateřina Hovorková. Tuto základní čtveřici doplňuje Spejblovic pes Žeryk.

Místo konání:

Rakovski 100
1000 Sofia
Bulharsko

Datum:

29.9.2006 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala