Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.10.2015 19:30

Václav Havel a jeho odkaz pro současnost pohledem Michaela Žantovského v Bozar

Václav Havel pohledem Michaela Žantovského: už tím je řečeno vše, co nová havlovská biografie přináší. Oba muži spolu dlouhá léta úzce spolupracovali a pojilo je blízké přátelství. České centrum v Bruselu ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Bruselu a s Bozar Agora pozvali Michaela Žantovského, aby svou knihu přijel do Bruselu představit osobně. Debatu s ním povede v angličtině belgický odborník na literaturu Peter Vermeersch. Během večera si budete moci Havlovu biografii zakoupit v češtině i angličtině. Akce se bude konat dne 5. října od 19:30 v Bozar (Rotonde Bertouille). Po skončení debaty jste zváni na sklenku vína. Vstupné 4 – 6€.

Václav Havel: obrazoborec a filozof-král, mezinárodně úspěšný dramatik, který se stal politickým disidentem a poté, s váháním, i prezidentem. Měl klíčovou roli v sametové revoluci a moderních dějinách České republiky a stal se významnou postavou dějin dvacátého století. Byl postavou velkých rozporů, odvážný vizionář, který riskoval svůj život; vůdce, který inspiroval k loajalitě. Zároveň ale to byl muž plný pochybností, sebekritiky a zoufalství. Především to byl intelektuál a umělec, vždy věrný sám sobě a nikdy neztrácející smysl pro humor a absurdno.

Michael Žantovský byl jedním z Havlových nejbližších přátel. Setkali se jako disidenti za komunismu, během Havlova prvního prezidentského období byl Žantovský jeho tiskový mluvčí, speechwriter a překladatel, a jejich přátelství vydrželo až do Havlovy smrti v roce 2011. Žantovský byl vzácným svědkem mimořádné života Václava Havla, který popisuje v této knize. Do nedávné doby Michael Žantovský sloužil jako diplomat pro Českou republiku, od září 2015 vede Knihovnu Václava Havla – instituci, která se snaží uchovat a dále šířit Havlovy myšlenky.

Kdy: 5. října 2015 od 19:30 hodin

Kde: Bozar, Rue Ravenstein 23, 1000 Brusel

Více informací a rezervace na: http://www.bozar.be/en/activities/103801-havel

 

 

Místo konání:

BOZAR, Rue Ravenstein

Datum:

5.10.2015 19:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala