Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.4.2010 0:00 - 0:00

Promítáni filmu „Bolavá místa jižního Kavkazu“

Dokument, 2009, cykl 3 dvacetiminutových filmů, Námět: Petruška Šustrová, Režie: Martin Mahdal

 

Silnou stránkou současné české kinematografie je dokument. Do této kategorie patří i 3 dvacetiminutové filmy české novinářky, překladatelky a komentátorky Petrušky Šustrové, které Kavkaz doslova učaroval. Proto se také pustila do natáčení cyklu dokumentů o zdrojích konfliktů v postsovětských republikách a do jejich reflexe.

V cyklu „Bolavá místa jižního Kavkazu“ se Šustrová rozhodla zmapovat důsledky válečného konfliktu, nazývaného válkou o Náhorní Karabach.
První díl ukazuje uprchlíky vyhnané ze svých domovů a zahnané do cizí země. Jak po 17 letech žijí nejen v hlavním městě Baku, ale také v malých vesnicích. Díl obsahuje také unikátní rozhovory nejen s uprchlíky, ale i s politiky, kteří vysvětlují princip konfliktu i možnosti jeho řešení.
Druhý díl nás přivádí nejen do překrásné krajiny Karabachu, ale také do míst největších bojů, kde zahynuly stovky mladých lidí ze všech stran konfliktu. Uslyšíme politiky, kteří se snaží vysvětlit svou pozici při řešení otázky Náhorního Karabachu, ale také lidi, kteří důvěřují nově vzniklému státu (doposud nikým na světě neuznaného) a spojují s ním svou budoucnost. V tomto díle jsou unikátní záběry trosek města Agdam, kterému jeden americký autor dal název Nová Hirošima.

A konečně třetí, závěrečný díl ukazuje pohled na konflikt nahlížený z druhé strany válečného pole. Obě strany se obviňují z rozpoutání války, a i když politici hledají cesty k usmíření, bude to pro oba národy cesty velice obtížná.

 

Námět: Petruška Šustrová
Režie: Martin Mahdal

 

Místo konání:

Al. Róż 16
00-556 Varšava
Polsko

Datum:

22.4.2010 0:00 - 0:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala