Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.4.2020 19:00

ODLOŽENO | Belgická premiéra Nabarveného ptáčete

ODLOŽENO

Film na motivy stejnojmenného románu Jerzy Kosińského Nabarvené ptáče je hluboce dramatický příběh, který se zaobírá bezprostředním vztahem mezi hrůzou a krutostí na jedné straně a nevinností a láskou na straně druhé. Belgická premiéra proběhne 1. dubna 2020 za přítomnosti režiséra snímku Václava Marhoula.

Ústřední postavou filmu je chlapec, kterého pronásledovaní rodiče posílají k tetě Martě na venkov, aby ho uchránili. Teta však záhy nečekaně umírá. Chlapec se tak musí vydat na cestu a protloukat se sám nepřátelským světem, ve kterém platí jen místní pravidla, předsudky a pověry. Kvůli své odlišnosti se během putování setkává se strachem, opovržením a krutostí. Jeho snahu o fyzické přežití ale po válce střídá jiný boj. Válka chlapce navždy změnila.

Nabarvené ptáče získalo kromě jiných cen i ocenění Cinema for UNICEF od studentské poroty na filmovém festivalu v Benátkách. Tam při novinářské projekci vznikl rozruch, protože údajně desítky lidí nevydržely drsné scény a promítání opustily. I tak se ale film po skončení dočkal potlesku vestoje. Kameraman snímku Vladimír Smutný získal za Nabarvené ptáče řadu ocenění, např. cenu Silver Hugo za nejlepší kameru na 55. Mezinárodním filmovém festivalu v Chicagu.

Václav Marhoul je český režisér, producent, scénárista a herec. Jeho režisérský debut Mazaný Filip (2003), parodie na detektivní povídky amerického spisovatele Raymonda Chandlera, se stal českým kultovním filmem. Jeho druhý film Tobruk (2008), který se odehrává v Libyjské poušti během druhé světové války v době obléhání města Tobruk, získal několik Českých lvů.

Kdy: ODLOŽENO

Kde: BOZAR, 23 rue Ravensteinstraat, 1000 Brusel

Lístky jsou k zakoupení zde.


 

Místo konání:

Datum:

1.4.2020 19:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala