Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

16.6.2013 14:00 - 21:00

Čtení Rudiše a Šabacha v neděli ve Varšavě

V neděli 16. června se ve varšavské čtvrti Powiśle odehraje jakási obdoba pražské Noci literatury. Profesionální herci budou do půlnoci číst na nezvyklých místech čtvrti (bývalé továrny, dílny, dvorky, kavárny, dokonce v bytech) z autorů nejrůznějších zemí. Z českých spisovatelů zazní v překladu „Konec Punku w Helsinkách” J. Rudiše a „Máslem dolů” P. Šabacha.

Projekt byl inspirován pražskou Nocí literatury s tím, že začíná už odpoledne čtením knížek pro děti, a poté, na jiných místech, literaturou pro dospělé. Velká akce nabídne už pátým rokem stovkám lidí, kteří přecházejí od jednoho místa ke druhému, desítky autorů z celého světa.

Mezi 14. a 21. hod zveme do místní opravny kol „Rowery Bajery” na čtení z nejnovějšího románu Jaroslava Rudiše „Konec Punku w Helsinkách”, který je v Polsku docela populární (jen na posledním knižním veletrhu se ho prodalo za dva dny asi 500 kusů), a rovněž do pánského holičství „Wojtek” na čtení z nejnovější knihy Petra Šabacha „Máslem dolů”. Autorovi vyšlo v Polsku už několik knih, nedávno hostoval v Bielsko-Bialej. Na celé akci se podílí České centrum Varšava.

Powiśle je klidná čtvrř lemující řeku, zelená, klidná a zároveň plná studentů. Stojí v ní supermoderní budova nové Univerzitní knihovny i nově postavené sídlo filologie Varšavské univerzity. Když svítí slunce, jezdí zde na kole davy lidí (Varšava si vybudovala tak jako jiná velkoměsta Evropy stovky stojanů s veřejně přístupnými koly) nebo odpočívají v parcích a na lehátkách u Koperníkova Muzea. Když prší, je možné se schovat v rozličných literárních kavárnách a hospůdkách (jedna z nich nese jméno Něžný barbar jako pocta B.Hrabalovi).

Místo konání:

Dzielnica Powiśle, Warszawa

Datum:

16.6.2013 14:00 - 21:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala