Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

22.5.2012 19:00

Film a debata: Lebt wohl, Genossen!

V řadě „Lebt wohl, Genossen!“ (Žijte blaze, soudruzi!) bude s pomocí stejnojmenného seriálu ARTE-TV a expertů z různých zemí objasněn rozpad Sovětského svazu a jeho důsledky do dnešních dnů. Páté pokračování řady – dokumentární film „Rebellion“ (1989) se zabývá NDR a dalšími satelitními státy v roce politického převratu. Experty večera budou Jürgen Danyel, zástupce ředitele Centra pro současný historický výzkum Postupim (Zentrum für zeithistorische Forschung Potsdam) a Tomáš Vilímek z Institutu pro současné dějiny Akademie věd ČR.

Zatímco v Sovětském svazu, Polsku a Maďarsku s prvními, alespoň částečně svobodnými volbami byly popohnány reformy, v ostatních satelitních státech se staří vůdci drží pevně u moci. Až konečně na podzim 1989 díky historicky ojedinělému domino efektu během několika málo týdnů byli komunističtí hodnostáři v NDR, ČSSR, Bulharsku, a posléze také v Rumunsku vyhnáni z úřadů.

Po filmu bude následovat rozhovor a diskuse.

Lebt wohl, Genossen! je společná akce Collegia Hungaricum Berlin (.CHB), Bundesstiftung zur Aufarbeitung der SED-Diktatur a gebrueder beetz filmproduktion a podporuje jej Institut francais, Rumunský kulturní institut Berlín, Polský institut Berlín, České centrum, C. H. Beck, ZDF a ARTE stejně jako EUNIC Berlin.

Vstup volný

www.hungaricum.de

Místo konání:

Collegium Hungaricum Berlin, Dorotheenstraße 12, 10117 Berlin

Datum:

22.5.2012 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala