Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

8.4.2014 19:00

Rena Dumont čte z románu „Paradiessucher“

25 let po sametové revoluci a deset let po vstupu České republiky do EU si zaminovaná pohraniční pásma nebo přepečlivé kontroly na hranicích už umí představit jen málokdo. Ve volné řadě akcí si letos tyto události připomeneme a těm, kteří to nezažili, budeme vyprávět, jak moc ovlivnily hranice životy hned několika generací.

Autorka českého původu Rena Dumont vypráví ve svém debutovém románu „Paradiessucher“ o útěku sedmnáctileté Lenky a její matky z tehdejšího Československa do Bavorska. Lenka má velké sny. Chce se stát herečkou, být konečně svobodná, říkat, co chce, jet, kam chce, koupit si, co chce. Když ona a její matka získají dvoutýdenní vízum do Německa, je to její velká šance. Lenka sní už dlouho o tom, že opustí svůj omezený život na českém maloměstě. Ale jak těžké je takové rozhodnutí, zjistí člověk teprve, až když je myšleno vážně: zanechat domov, všechny přátele a příbuzné.

Jen pomalu si zvykají na bláznivý svět azylového domu. Na německé jazykolamy jako „Landratsamt“ a „Beamtensesselfurzer“. A na lidi v jejich novém životě. Působivý, neobvyklý a stejně tak vážný jako vtipný román Paradiessucher, napsaný německy s českým temperamentem, je knihou pro mladé i ne tak moc mladé dospělé.

Rena Dumont se narodila roku 1969 jako Rena Zedníková na moravském maloměstě v Prostějově. V sedmnácti letech uprchla se svou matkou do Německa. Následovalo osm dobrodružných měsíců v azylovém domě Königssee, poté se přestěhovala do Mnichova a o čtyři roky později odešla studovat herectví do Hannoveru. Od roku 1995 vystupuje na různých německých jevištích, mimo jiné na mnichovské Kammerspielen, v divadle Schauspielhaus ve Vídni a v Národním divadle v Praze. Hrála v mnoha filmových a televizních produkcích, píše scénáře a krátké povídky.

Další informace a nahrávku textu najdete zde.

Knihkupectví Bücher am Nonnendamm bude mít na akci prodejní stánek.

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

8.4.2014 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala