Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

2.6.2012 20:00

renshi.eu – evropský dialog ve verších

Mladí básníci ze všech dvaceti sedmi zemí Evropské unie, a také z nově přistupujícího Chorvatska, napsali pro berlínský Festival poezie báseň renshi. V této řetězové básni na sebe literárně navazují a originální uměleckou cestou poměřují propasti a vrcholy různorodé Evropy. Renshi.eu hledí kriticky na tržní a politické dění, utvářející dnešní Evropu. 2. 6. 2012 představí autoři, mezi nimi i Čech Jonáš Hájek, své dílo ve společném poeticko-politickém čtení.

Projekt renshi.eu odstartoval v Řecku, v centru současné hospodářské krize, které je ale zároveň kolébkou evropské kultury a demokracie. V pěti skupinách psalo paralelně pět až šest básníků části renshi, jež vycházely z básně řeckého lyrika Yannise Stiggase.

Každá část renshi byla následujícím básníkem převzata, obměněna a okomentována. Nakonec se tato řetězová báseň vrací na samý začátek: Yannis Stiggan napsal poslední strofu k pěti částem, reflektující stopy, které jeho řádky zanechaly v psaní a myšlení ostatních autorů.

Vždy se pozornost autorů orientovala na to, co vytváří dnešní situaci Evropy: mezinárodní politika, každodenní problémy, ale také velké myšlenky ze starých mýtů, jenž jsou dodnes aktuální. Díky ohledu na předcházejícího básníka vznikly rozmanité přeměny, ukazující sílu a zvláštnost fantazie naplněnou narážkami ozvučenými dnešní evropskou poezií. V básních vznikl polylog, rovnoprávný rozhovor o minulosti, přítomnosti a budoucnosti, o hodnotách, krizi a utopii Evropy – parlament básníků zasednul.

Účinkují: Jean-Baptiste Cabaud (Francie) Svetlana Carstean (Rumunsko) Claudia Gauci (Malta) Georgi Gospodinov (Bulharsko) Jen Hadfield (Velká Británie) Jonáš Hájek (ČR) Maarja Kangro (Estonsko) Gabrielė Labanauskaitė (Litva) Filipa Leal (Portugalsko) Luigi Nacci (Itálie) Edward O‘Dwyer (Irsko) Josep Pedrals (Španělsko) Ester Naomi Perquin (Holandsko) Gregor Podlogar (Slovinsko) Marko Pogačar (Chorvatsko) Olga Ravn (Dánsko) Tom Reisen (Lucembursko) Harry Salmenniemi (Finsko) Katharina Schultens (Německo) Martin Solotruk (Slovensko) Sotos Stavrakis (Kypr) Yannis Stiggas (Řecko) Gwenaëlle Stubbe (Belgie) Christoph Szalay (Rakousko) Zoltán Tolvaj (Maďarsko) Jenny Tunedal (Švédsko) Arvis Viguls (Lotyšsko) Agnieszka Wolny-Hamkało (Polsko), akci moderuje Knut Elstermann (novinář, Berlín).

Projekt se uskuteční v rámci Festivalu poezie Berlín, pod záštitou Evropského parlamentu a s podporou Ministerstva zahraničních věcí SRN a ve spolupráci s Literature Across Frontiers a Generálním ředitelstvím pro vzdělání a kulturu Evropské komise, stejně jako s Eunicem Berlín a lyrikline.org. Akci organizuje Literaturwerkstatt Berlin a mezinárodní partneři, mezi ostatními České centrum Berlín.

Vstup: €8 / 5, předprodej v Akademie der Künste: Tel.: 030 200 57-1000/-2000, Hanseatenweg 10, 10557 Berlin-Tiergarten und Pariser Platz 4, 10117 Berlin-Mitte, otevřeno denně: 10:00–19:00

13. ročník Festivalu poezie Berlín se uskuteční od 1. - 9. června 2012. Kompletní program najdete na internetových stránkách www.poesiefestival.org.

Festival poezie Berlín je společným projektem Literaturwerksatt Berlin a Akademie der Künste a je podpořen kulturním fondem hlavního města.

Místo konání:

Akademie der Künste, Hanseatenweg 10, 10557 Berlin, Studio

Datum:

2.6.2012 20:00

Organizátor:

S podporou Českého centra


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala