Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.6.2019 - 13.7.2019

Retrospektiva Jana Svěráka v Moskvě

Od 28. června se v letním kině Treťjakovské galerie uskuteční retrospektiva filmů Jana Svěráka. V průběhu tří týdnů bude uvedeno šest snímků, včetně oscarového Kolji a také Obecné školy, která byla v minulém roce zařazena do výročního filmového programu, připraveného Českými centry. Všechny filmy budou promítnuty v původním znění s ruskými titulky.

28. června 21:30 KOLJA

Česko / Francie / Velká Británie, 1996

Žánr: komedie / drama 

Jazyk: český

Překlad: ruské titulky

Délka: 1 h 50 min 

 

Režie: Jan Svěrák

Hrají: Zdeněk Svěrák, Andrej Chalimon, Irina Bezrukova, Ladislav Smoljak, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý

 

František Louka je chudý violoncellista, bývalý filharmonik a starý mládenec, který žije v Praze na sklonku osmdesátých let. Stačila jedna neuctivě vtipná průpovídka, a člen prestižního hudebního tělesa klesl až k hraní smutných písní na pohřbech. Kdysi vážený hudebník si teď kremačním koncertováním vydělává na údržbu maminčina domku i na své osamělé živobytí, občas zpestřené příchodem nějaké milé dámské návštěvy. Aby své nevalně placené „poslední štace“ vůbec stihl objíždět, potřebuje auto. A právě v nejvyšší časové i finanční nouzi dostává nabídku, jíž v jeho situaci nelze odmítnout: za čtyřicet tisíc Kč by se mohl naoko oženit s mladou Ruskou, která touží po českém občanství… Po mučivém rozhodování se František stává pro úřady ženáčem. Kupuje bílého trabanta kombi a konečně splácí své dluhy. Františkovo zaprodání dlouho hájené svobody však nezůstane bez následků: jeho novomanželka záhy emigruje za svým milencem do Německa. O zděšeného Louku se po podezřelém sňatku začnou zajímat pánové od Státní bezpečnosti a aby neštěstí bylo úplné, po zpackané papírové svatbě mu zůstane na krku jeho nevlastní, čerstvě vyženěný syn. Chlapeček se jmenuje Kolja, je mu pět let, mluví pouze rusky a když zrovna nekouká do země, bezmocně pobrekává. Jazykově nevybavenému hudebníkovi s vlažným vztahem k dětem nastávají těžké časy, které k jeho velkému překvapení předznamenají nejlepší éru jeho života. 

29 června 21:30 OBECNÁ ŠKOLA

Československo, 1991

Žánr: komedie / drama

Jazyk: český

Překlad: ruské titulky

Délka: 1 h 37 min

 

Režie: Jan Svěrák

Hrají: Zdeněk Svěrák, Jan Tříska, Libuše Šafránková, Ondřej Vetchý, Rudolf Hrušínský, Irena Pavlásková

 

Tato laskavá komedie se odehrává hned po skončení druhé světové války, ve školním roce 1945-1946. Desetiletý Eda Souček a jeho spolužák Tonda Čejka chodí do chlapecké třídy vyhlášené špatným chováním, která jednoho dne přivede svou učitelku do blázince. Místo ní nastoupí energický, nekompromisní a spravedlivý Igor Hnízdo, údajný hrdina mnoha vojenských operací. Jeho jedinou slabostí je mimořádný zájem o ženy. Z malých tyranů se okamžitě stávají mírní beránci, kteří jsou ochotní bojovat za svého učitele. Mlčenlivý Eda ho začne srovnávat se svým „nehrdinským“ otcem, který ovšem ve skutečnosti pravděpodobně je daleko větším a skutečnějším hrdinou… 

4. července 21:30 PO STRNIŠTI BOS

Česko / Slovensko / Dánsko, 2017

Žánr: komedie / drama

Jazyk: český

Překlad: ruské titulky

Délka: 1 h 57 min

 

Režie: Jan Svěrák

Hrají: Ondřej Vetchý, Tereza Voříšková, Jan Tříska, Oldřich Kaiser, Zdeněk Svěrák

Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. 

5.července 21:30 JÍZDA

Česko, 1994

Žánr: drama / road movie / komedie

Jazyk: český

Překlad: ruské titulky

Délka: 1 h 30 min

 

Režie: Jan Svěrák

Hrají: Aňa Geislerová, Radek Pastrňák, Jakub Špalek, Filip Renč

 

Dva kamarádi si koupí ojetou Mazdu, uříznou střechu a v útrobách nově zrozeného kabrioletu vyrazí na prázdninovou cestu bez cíle po jižních Čechách. Do jejich poklidného cestování však zasáhne půvabná dívka Aňa. Stopařka, jíž je v patách její žárlivý přítel v černém luxusním voze, radikálně zasáhne do kamarádské pohody a mění ji ve vzrušující a napínavou hru. Přátelům se koketní dívka líbí, a tak pro ni uspořádají hru na americký road movie. Provokativní osud a hry všeho druhu se stopařce zalíbí. Nakonec je dokáže dovést až ke smrtící dokonalosti…

12.července 21:30 TMAVOMODRÝ SVĚT 

Česko / Velká Británie / Německo / Dánsko, 2001

Žánr: drama 

Jazyk: český

Překlad: ruské titulky

Délka: 1 h 52 min

 

Režie: Jan Svěrák

Hrají: Tara Fitzgerald, Ondřej Vetchý, Kryštof Hádek, Charles Dance

 

Film Jana Svěráka je komorním lidským dramatem, odehrávajícím se na napínavém historickém pozadí. Příběhu o statečnosti, hrdinství a nevděku historie, ale také příběhu o velké lásce, přátelství a chlapské cti vévodí Ondřej Vetchý v hlavní roli Františka Slámy, pilota, který po okupaci Československa v roce 1939 odešel k Britskému královskému letectvu bojovat proti Němcům. Do každodenního boje o život, ve kterém má přátelství cenu zlata, zasáhne osudové setkání s Angličankou Susan. Příběh připomíná odvahu těch, které historie zradila a na jejichž skutky by ani příští generace neměly zapomenout. Divácky nejúspěšnější film roku 2001 byl oceněn čtyřmi Českými lvy (režie, kamera, hudba a střih), Cenou filmových kritiků, hlavní cenou na festivalu ve Varně a dalšími. 

13. července 21:30 Kuky se vrací

Česko,  2010
Žánr: komedie
Jazyk: český
Překlad: ruské titulky
Délka: 1 h 33 min

Režie: Jan Svěrák
Hrají: Ondřej Svěrák, Zdeněk Svěrák, Jiří Macháček, Petr Čtvrtníček

 

Kuky se vrací, film scénáristy a režiséra Jana Svěráka, je dobrodružný i poetický rodinný příběh, v němž ovšem hlavní role přebírají hrdinové ze světa dětské představivosti. Šestiletý Ondra trpí astmatem, a tak ze „zdravotních důvodů“ musí pryč i jeho oblíbená hračka - růžový medvídek Kuky. Když maminka vyhodí Kukyho do popelnice, začne pracovat Ondrova fantazie, v níž prožívá medvídkovy příběhy v neznámém přírodním světě. Je to ale opravdu jen sen malého kluka a nebo se Kuky skutečně vydal za největším dobrodružstvím svého plyšového života? Kuky se vrací představuje v kontextu současné domácí kinematografie skutečně jedinečný snímek, a to nejen pro své zaměření na rodinné publikum spojující dětského i dospělého diváka, ale i pro netradiční a moderní kombinaci hraného a animovaného příběhu, plného akčních scén a vtipných dialogů.

Cena vstupenky je 120 rublů, vstupenky je možné koupit na stránce Treťjakovské galerie.

 

Místo konání:

Moskva, ul Krymskij Val 10

Datum:

Od: 28.6.2019
Do: 13.7.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala