Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

5.3.2016 - 13.3.2016

34. ročník Bergamo film meeting představí tvorbu Petra Zelenky

Petr Zelenka je jedním z nejznámějších mezinárodně uznávaných českých režisérů a dramatiků. Svůj první film „Knoflíkáři“ představil v hlavní soutěži na Bergamo film meeting již v roce 1998, kde mu byla udělena první cena. Tento rok zde, v rámci své filmové retrospektivy, premiérově uvede i film „Ztraceni v Mnichově“ (2015), satirickou komedii, která byla vyhlášena Českou filmovou a televizní akademií, nejlepším filmem roku 2015. Svou tvorbu Petr Zelenka představí na Bergamo film meeting, jako jeden ze tří vybraných filmařů v rámci sekce Europe, Now!. Petr Zelenka bude v Bergamu přítomen od 7.-11.3.2016.

Po svém úspěšném filmovém debutu „Knoflíkaři“ napsal o dva roky později, roku 2000 scénář k filmu Samotáři, který se stal v českém prostředí kultovním. O dva roky později získal mnohá ocenění za svůj film Rok ďábla (2002), jde o fiktivní dokument z hudebního prostředí, v němž na sebe roli herců vzali reální představitelé tehdejší české hudební scény. Křišťálový glóbus na MFF v Karlových Varech a celkově šest cen Český lev, zahrnující cenu za nejlepší režii i film si tento film získal bezesporu i díky svému neobvyklému originálnímu námětu. Zelenka působící i jako divadelní režisér se pro svůj nadcházející film nechal inspirovat vlastní  divadelní hrou z Dejvického divadla, Příběhy obyčejného šílenství, za kterou získal cenu Alfréda Radoka v kategorii nejlepší původní hra roku 2001. Stejnojmenný film natočil o čtyři roky později.  Roku 2008 uvedl  film Karamazovi, jevištní adaptaci Dostojevského románu zasazeného do prostředí polských oceláren. Film je natočen s odkazem k tradici jako divadelní představení s tím rozdílem, že mimo hlavního příběhu sleduje zároveň osudy hereckého sboru za oponou hlediště a je nazýván velmi chytře pojatou adaptací tohoto klasického díla. Karamazovi byly poprvé uvedeni  na 43. ročníku MFF v Karlových Varech, kde získali v hlavní soutěži zvláštní uznání poroty. Mimo tří cen Českého lva, za režii a nejlepší film, byli Karamazovi vybráni aby reprezentovali Českou republiku v sekci zahraničních filmů na soutěži  Akademie Oscar.

V Bergamu Petr Zelenka premiérově představí svůj poslední film Ztraceni v Mnichově (2015). Ztraceni v Mnichově byl poprvé uveden na filmovém festivalu v Londýně v sekci ,,Laugh“. Jedná se o satirickou komedii odehrávající se v roce 2008. Děj se točí kolem starého papouška, který kdysi patřil významnému francouzskému politikovi Édouardu Daladier. Daladier byl zástupcem Francie na Mnichovské dohodě a jeho bývalý papoušek doteď opakuje některé věty z tohoto jednání. Druhá polovina filmu je natočena jako fiktivní dokument. V lednu 2016 za tento film Petr Zelenka získal Ceny české filmové kritiky za nejlepší film, režii a scénář.

Další podrobnosti k programu projekcí filmů Petra Zelenky získáte zde: http://www.bergamofilmmeeting.it/calendario

 

Místo konání:
Bergamo
Datum:

Od: 5.3.2016
Do: 13.3.2016

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala