Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.10.2019

Revoluce není zahradní slavnost. 1989: Umělci, aktivisté a společenská změna

Sametová revoluce v roce 1989 byl jedinečný okamžik, kdy se umělci výrazně podíleli na formování nového politického systému. Spisovatel, dramatik a ústřední postava českého kulturního disentu Václav Havel se dokonce stal prvním prezidentem vzniklého demokratického státu. Hráli představitelé disidentské kultury tuto roli pouze v bývalém Československu, nebo i v dalších postsovětských zemích? Kolik z jejich odkazu se zachovalo? A poskytují takovou příležitost pouze revoluční zvraty, nebo je zapojení umělců do politiky možné na každodenní bázi? 

Celodenní akce přivede do BOZAR akademiky, pamětníky, politiky a umělce z doby revoluce i ze současné generace k diskusi mezi sebou i se širokou veřejností. Diskuse bude doplněna uměleckými performancemi, promítáním a knihovnou zakázané literatury.

Povinné informace k projektu:

Dialog1989 - publikaci k projektu vydanou Českými centry - si můžete stáhnout zde:


 

VSTUP VOLNÝ, REGISTRACE ZDE. 
PROGRAM
10. 30  1989/2019 – Tehdy a dnes

Český umělec David Černý, bývalá disidentka, signatářka Charty 77 a její mluvčí, Petruška Šustrová, a politolog Jiří Přibáň v debatě moderované autorem divadelních her Pieterem de Buysserem na téma významu roku 1989 pro dnešek. 

12. 15 Performance Svatopluka Mikyty
13. 15 Revoluce není zahradní slavnost

Londýnští kurátoři a historikové umění Maya a Reuben Fowkes  v diskusi na téma neoficiálních uměleckých komunit před a po roce 1989.

14. 30 Veřejný prostor a občanská iniciativa

Pavel Karous i Kristina Norman se zabývají významem umění ve veřejném prostoru (nejen) v komunistické éře a na toto téma budou diskutovat se Svatoplukem Mikytou a Zuzanou Bodnárovou, kteří vedou rezidenční centrum pro umělce Banská St a nica Contemporary, a polskou umělkyní a aktivistkou Monikou Drożyńskou. Moderování diskuze se chopí Pepijn Kennis, aktivista a mladý bruselský politik. 

15. 45 Promítání filmu Orange Alternative Mirosława Dembińskiho 

Dokument věnováný historii undergroudové formace Orange Alternative pocházející z Vratislavi a založené umělcem Majorem Fydrychem. Film obsahuje záběry událostí organizovaných skupinou v ulicích města. 

16. 30 Hrdinové nejen na den

Role umělců a aktivistů v dnešní Evropě: Sonia Demience, Tamara Moyzes, John Jordan z francouzského hnutí ZAD, Sébastien Hendrickx z bruselského uskupení Extinction Rebellion a Mikuláš Minář z Milionu chvilek pro demokracii. Moderováno Terezou Porybnou. 

18. 00 Performance Martina Zet


David Černý (CZ): Pink Tank (1991)

 

Vizuál: Toy Box

Organizováno v rámci projektu Angažovanost prostřednictvím kultury před rokem 1989 a po něm, spolufinancovaného z projektu Evropské unie "Evropa pro občany". Partneři projektu Engagement through Culture before and after 1989 a Revolution is not a Garden Party: ČESKÁ CENTRA (České centrum Brusel), BOZAR, Banská ST A NICA Contemporary, Galeria Arsenal, Jazz Station Big Band, Velvyslanectví ČR v Belgii, Velvyslanectví SR v Belgii, Velvyslanectví Estonska v Belgii, Stálé zastoupené ČR při EU, Polský kulturní institut, CZELO - česká styčná kancelář pro vědu, výzkum a inovace, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.
 

Místo konání:

BOZAR Centre for Fine Arts

Datum:

27.10.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala