Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.10.2019

Revoluce není zahradní slavnost. 1989: Umělci, aktivisté a společenská změna

Sametová revoluce v roce 1989 byl jedinečný okamžik, kdy se umělci výrazně podíleli na formování nového politického systému. Spisovatel, dramatik a ústřední postava českého kulturního disentu Václav Havel se dokonce stal prvním prezidentem vzniklého demokratického státu. Hráli představitelé disidentské kultury tuto roli pouze v bývalém Československu, nebo i v dalších postsovětských zemích? Kolik z jejich odkazu se zachovalo? A poskytují takovou příležitost pouze revoluční zvraty, nebo je zapojení umělců do politiky možné na každodenní bázi? 

Celodenní akce přivede do BOZAR akademiky, pamětníky, politiky a umělce z doby revoluce i ze současné generace k diskusi mezi sebou i se širokou veřejností. Diskuse bude doplněna uměleckými performancemi, promítáním a knihovou zakázané literatury.   

VSTUP VOLNÝ, REGISTRACE ZDE. 
PROGRAM
10.30  1989/2019 – Tehdy a dnes

Český umělec David Černý a politolog Jiří Přibáň v debatě moderované autorem divadelních her Pieterem DeBuysserem na téma významu roku 1989 pro dnešek. 

12. 15 Performance Svatopluka Mikyty
13. 15 Revoluce není zahradní slavnost

Londýnští kurátoři a historikové umění Maya a Reuben Fowkes a jejich hosté na téma neoficiálních uměleckých komunit před a po roce 1989.

14. 30 Veřejný prostor a občanská iniciativa

Pavel Karous i Kristina Norman se zabývají významem umění ve veřejném prostoru (nejen) v komunistické éře a na toto téma budou diskutovat se Svatoplukem Mikytou a Zuzanou Bodnárovou, kteří vedou progresivní slovenskou galerii Banská St a nica Contemporary.  

15. 45 promítání performance Majora Fydrycha
16. 30 Hrdinové nejen na den

Role umělců a aktivistů v dnešní Evropě: Sonia Demience, Tamara Moyzes, John Jordan z francouzského hnutí ZAD, Sébastien Hendrickx z bruselského uskupení Extinction Rebellion a další.

18. 00 Performance Martina Zet


David Černý (CZ): Pink Tank (1991)

 

Vizuál: Toy Box

Organizováno v rámci projektu Angažovanost prostřednictvím kultury před rokem 1989 a po něm, spolufinancovaného z projektu Evropské unie "Evropa pro občany".  Partneři projektu Engagement through Culture before and after 1989 a Revolution is not a Garden Party: ČESKÁ CENTRA (České centrum Brusel), BOZAR, Banská ST A NICA Contemporary, Galeria Arsenal, Jazz Station Big Band, Velvyslanectví ČR v Belgii, Velvyslanectví SR v Belgii, Velvyslanectví Estonska v Belgii, Stálé zastoupené ČR při EU, Polský kulturní institut, CZELO - česká styčná kancelář pro vědu, výzkum a inovace, Institut pro evropskou politiku EUROPEUM.




 

Místo konání:

BOZAR Centre for Fine Arts

Datum:

27.10.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce

dní předem