Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.1.2019 19:00

Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent

Večer věnovaný ženám, jež byly aktivními členkami Charty 77 za dob komunistického režimu v Československu 70. a 80. let. Hosty večera budou kromě socioložky a odbornice na genderová studia Marcely Linkové a novinářky Nadi Strakové také bývalá disidentka Kamila Bendová a DJ a spisovatel Tobiáš Jirous. Tématem bude nedávná publikace Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent (eds. Linková & Straková, 2017) a způsoby, jakými se ženy zapojovaly do různých proudů politického a kulturního odboje.

Sbírka rozhovorů Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent, vydaná v roce 2017 u příležitosti čtyřicátého výročí Charty 77, vyobrazuje portréty jednadvaceti žen, které se odvážně postavily normalizační moci v Československu 70. a 80. let. Svým zapojením do boje proti totalitě chtěly spoluvytvářet lepší podmínky pro život svůj i svých dětí. Autorky knihy Marcela Linková a Naděžda Straková nám umožňují prostřednictvím těchto strhujících rozhovorů lépe pochopit role, které ženy sehrály v rozličných proudech Charty 77 (v oblasti filozofie, křesťanství, reformního komunismu a kulturního undergroundu), jak ve velkých městech, tak na venkově. Jejich kniha především zdůrazňuje skutečnost, že jedna třetina mluvčích Charty 77 byly právě ženy a snaží se o nalezení genderově vyváženého diskurzu ve vztahu k tomuto období.

Knihu vydal s podporou programu Strategie Akademie věd AV21 Sociologický ústav AV ČR ve spolupráci s nakladatelstvím Academia ku příležitosti 40. výročí Prohlášení Charty 77.

Pro velký zájem byla kniha na jaře 2018 vydána v dotisku a anglický překlad je naplánován na jaro 2019.


--------------------------

Vstupné: £7 + rezervační poplatek
Rezervace online

-------------------------- 

 

Hosté debaty:Marcela Linková, Ph.D. je vedoucí výzkumného oddělení Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR. Její výzkum se zaměřuje na sociologii genderových organizací, výzkumné kariéry, proměny systému výzkumu a vývoje a hodnocení vědecké práce z genderové perspektivy. Je předsedkyní evropské poradní skupiny ERAC Standing Working Group on Gender in Research and Innovation a účastnila se práce expertních a poradních orgánů Evropské komise a české státní správy. V roce 2017 získala grant Horizontu 2020 GENDERACTION a účastnila se International Visitor Leadership Programme „Women in STEM“ v USA.

Naděžda Straková absolvovala studia na katedře anglistiky a amerikanistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. V minulosti pracovala pro českou redakci BBC, internetový deník Aktuálně.cz a týdeník RESPEKT. V dnešní době pracuje jako mediální koordinátorka pro Sociologický ústav Akademie věd ČR.

RNDr. Kamila Bendová chtěla v mládí studovat matematiku a nemít děti. Studium na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy dokončila v době, kdy už byla vdaná a měla syna Marka. Dalších pět dětí přibylo později. V Matematickém ústavu ČSAV našla nejen trvalé zaměstnání, které finančně zajišťovalo její početnou rodinu, ale také ochranná křídla před represemi komunistického režimu. Byt rodiny Bendových na Karlově náměstí v Praze nepřestal fungovat jako „otevřený“ ani v době, kdy byl její muž Václav Benda čtyři roky ve vězení. Tomu byla vždy první kritičkou jeho textů. Po roce 1990 učila na katedře logiky na FF UK a deset let byla inspektorkou Úřadu pro ochranu osobních údajů.

Tobiáš Jirous je spisovatel, herec a hudebník. Jako syn historičky umění, básnířky a disidentky Věry Jirousové strávil dětství v kruzích undergroundového hnutí českých disidentů a za dob komunistického režimu mu byla odepřena možnost studovat na akademické půdě. Namísto toho se věnoval studiu zahradnictví a uplatnil se v řadě dalších svérázných oborů. Po roce 1989 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze. Publikoval několik básnických sbírek, povídek a románů, založil hudební skupinu The Models a vystupoval ve filmech Cabriolet, Toyen či Alois Nebel.


 

 

Místo konání:

Czech Embassy Cinema 26-30 Kensington Palace Gardens, W84QY, London

Datum:

24.1.2019 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala