Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

25.3.2012

Říkadla Leoše Janáčka v podání BiancoNera

České centrum v Bruselu, ve spolupráci s komunitním centrem De Maalbeek, Vás s potěšením zve na inscenaci hry Říkadla od Leoše Janáčka v podání souboru BiancoNera, která se uskuteční 25. března v 11h a 15h v komunitním centru De Maalbeek v Bruselu.

 

Říkadla jsou sérií dětských rozpočítávadel, naivních, absurdních, tajemných a inspirovaných zvířecím světem a zemědělským životem. Ukazují sny, noční můry, pověry a polo-pravdy, které jsou zároveň zabaleny do obalu morbidních a fantasmagorických momentů. každé rozpočítávadlo reprezentuje jedno metaforické zvíře.

Leoš Janáček objevil rozpočítávadla roku 1925 v podobě kresleného příběhu a okamžitě ho inspirovala k vytvoření  humoristické hry, Říkadel, založené na verších, které představují skutečný skrytý klenot kultury východní Evropy. S Říkadly BiancoNero vytvořili inscenaci, která představuje moravskou kulturu a vydává se po stopách její ústřední hudební formy, lidové písně. Tón lidových písní, stejně jako čarovná hudba Leoše Janáčka vytváří základ této skladby. Specifická hlasová technika a melancholické barvy pak vytváří podobu představení. Rýmy se točí okolo světského každodenního života, zároveň mu dávají dvojí význam a proměňují věci – koza se stává podomním obchodníkem, hrnec se zvětší do takové míry, že by mohl pojmout a uvařit třeba i manželku, kuchyňské bylinky se dávají do tance…

Satirické kresby Josefa Lady vytváří základ hry Říkadla. Dílo se skládá z osmi bezprostředních básní, později jich Janáček přidal ještě jedenáct. Právě výrazná hudba spojuje jednotlivé básně. První verze hry byla napsaná pro tři mezzosoprány, klavír a klarinet. O něco později ji Janáček přepracoval na verzi určenou sboru tří sólových hlasů a komornímu sboru. Rovněž Erwin Stein, pod dohledem Leoš Janáčka, vytvořil nové aranžmá pro tři hlasy, housle a klavír. BiancoNero vytvořili fascinující spojení těchto rozdílných verzí. Sám Janáček charakterizoval tuto kompozici jako „frivolní, oduševnělou a veselou.“ Vždy vyjadřoval silný zájem o imaginární dětský svět; symbolismus zvířecích figur je důležitým prvkem jeho díla (například Liška Bystrouška).

 

ŘÍKADLA - BiancoNero 
 
Režie a koncepce: Maja Jantar

Obraz – video: Winke Noppen

Scénografie: Satu Peltoniemi

Skladatel: Leoš Janáček

Zpěv: Hanna Bardos-Feltoronyi, Sarah Verhoeven, Sandra Nazé

Hudebníci: Nathalie Alessi (klavír), Jeannot Gillis (housle), Emmanuel Suys (klarinet)

Technika a režie: Koen Goossens

CENA: 1 - 5 €

 

 

 

Rezervace míst telefonicky na čísle 02/ 734 84 43 (De Maalbeek), platba na místě.

Více informací naleznete na:     

www.bianconeroweb.be

http://demaalbeek.vgc.be/

De Maalbeek
Hoornstraat 97
1040 Etterbeek
T 02/ 734 84 43
F 02/ 732 49 85
demaalbeek@vgc.be

Místo konání:

De Maalbeek

Datum:

25.3.2012

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala