Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

1.1.2019 - 31.12.2019

Rodilí mluvčí na Ukrajině

České centrum Kyjev zajišťuje výuku českého jazyka rodilými mluvčími na Ukrajině. Kurzy češtiny vedeme: Kyjev, Charkiv, Lviv, Vinnytsia, Dnipro, Minsk, Ivano-Frankivsk, Záporoží, Oděsa, Ternopol, Černovice a Minsk.

Podzim 2019 - Zima 2020

 

 

 


Markéta Poledníková - lektorka v Kyjevě

Když mi bylo 14 let, přečetla jsem jedním dechem Horův překlad Puškinova Evžena Oněgina. Pochopila jsem, že si musím přečíst také originál, a tak jsem se začala učit rusky na večerních kurzech v Ostravě, odkud pocházím. Láska k jazyku mě neopustila, navzdory očekáváním mé maminky, a tak jsem ve studiu ruštiny pokračovala na Masarykově univerzitě v Brně. Díky naší ukrajinistice jsem měla příležitost několikrát krátce pobývat na Ukrajině - a tato země, stejně jako ukrajinština, se záhy stala mou novou láskou. Kromě jazyka (jazyků) a literatury mě zajímá překlad, i když jen rekreačně, ráda se setkávám s lidmi a ráda cestuji a výletuji. Na Hoverle jsem byla už dvakrát! Evžena Oněgina v originále jsem stále ještě nepřečetla...

 Šárka Sedláčková – lektorka v Kyjevě

Pocházím z malé vesnice blízko Kroměříže. V Kroměříži jsem studovala na Arcibiskupském gymnáziu v Kroměříži. Po mnoha letech strávených v Kroměříži jsem se přestěhovala do Olomouce, kde studuji v současné době obor Ruštinu pro překladatele na UPOLu (Univerzita Palackého v Olomouci). Během studia jsem měla možnost absolvovat krátkou stáž v Rusku a teď i o něco delší stáž v Kyjevě.

 


Bohdana Šelest - lektorka v Kyjevě

Absolvovala jsem s vyznamenáním Ševčenkovu univerzitu v Kyjevě (katedra slovanské filologie, obor – český jazyk a literatura). Pracovala jsem jako tlumočnice v různých projektech. Měla jsem čest tlumočit během státních návštěv českých prezidentů Václava Havla (1997) a Václava Klause (2005) v Ukrajinu.

Od roku 2003 jsem začala učit český jazyk na Ševčenkově univerzitě na katedře slovanské filologie. Zúčastnila jsem se mimořádného studia a stáže na filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze (1993, 2006), několikrát jsem se účastnila letních škol českého jazyka na Masarykově univerzitě v Brně (2005) a na univerzitě Palackého v Olomouci (1996, 2013).

Zajímám se i dnes o český jazyk, snažím se zalíbit do něj více a více Ukrajinců, seznámit je s českou kulturou a zvyky.


Radka Garbuzová- lektorka v Kyjevě

Rodilá mluvčí ing.Radka Garbuzová

Občanství: Česká republika

Místo narození: Brno, Česká republika

Vzdělání: VŠ, ruský jazyk a literatura

Postgraduální kurzy: metodický kurz češtiny jako cizího jazyka, ÚJOP Praha

Lektorka češtiny a překladatelka s více než dvacetiletou praxí.

 Vlasta Ohlídalová - lektorka v Charkově

Ačkoliv z Brna nepocházím, v nynější době jsem již napůl Brňan díky studiu na Masarykově univerzitě, obor český jazyk se zaměřením na počítačovou lingvistiku. Kromě zájmu o češtinu a zpracování přirozeného jazyka se vyznačuji zálibou v pěší turistice a občasným zkoušením nových věcí. Jindy se však ráda zahrabu pod peřinu s hrnkem kafe a nějakou příjemnou knihou či filmem. Sporty zásadně nedělám, ale občas se hýbu při nějakých hrách či šifrovačkách.

 

 


Michaela Láníčková - lektorka v Záporoží

Jmenuji se Michaela Láníčková, narodila jsem se sice v Brně, ale studovala jsem v Olomouci na Univerzitě Palackého obor Česká filologie. V Olomouci jsem také pracovala pro Charitu Olomouc, kde jsem doučovala děti ze slabších a znevýhodněných rodin, díky tomu jsem zjistila, jak moc mě naplňuje obor učitelství. V roce 2017 jsem odjela na letní tábor do Mongolska, kde jsem působila jako lektor anglického jazyka, rok poté jsem působila zimní semestr v Moskvě jako lektor českého jazyka a v letním semestru roce 2019 jsem vyjela do krásného města Oděsa, momentálně se nacházím ve městě Záporoží, kde působím jako lektor českého jazyka pro cizince.

 

 


Klara Elsiková- lektorka v Oděse

*Zlín, Česká republika

Redaktorka Forbes.cz

Studium: Univerzita Palackého v Olomouci

Obor: Kulturální studiaMagisterské studium

 


Kateřina Judith Krulišová - lektorka v Užhorodu

Mám dvě jména, ale používám jen Judith, protože patřilo antické hrdince. Fascinují mě cizí jazyky – mluvím anglicky, rusky, italsky a učím se persky. Na Masarykově univerzitě v Brně jsem v roce 2019 získala titul Ph.D. v oboru ruská literatura. Zabývala jsem se ruským terorismem 19. a 20. století v ruské literatuře tohoto období. V rámci studia jsem absolvovala několik studijních a pracovních stáží (Wales, Rusko, Srbsko, Itálie). V Itálii jsem pracovala pro neziskové organizace zabývající se migrací, sociální inkluzí a vzděláváním dospělých. V současnosti zkoumám terorismus a sadomasochismus jako kulturní fenomény a jejich odraz v literatuře a píšu články na tato témata. Už téměř deset let učím anglický a ruský jazyk a s češtinou si pohrávám jako copywriterka. Lektorkou českého jazyka v Užhorodě jsem od podzimu 2019.Marek Sečkař - lektor v Černovicích

Marek Sečkař (nar. 1973) je povoláním překladatel, literární redaktor a příležitostný novinář. Dlouhá léta byl redaktorem literárního měsíčníku Host, od r. 2014 působí na volné noze. Věnuje se především překládání beletrie a esejistiky, spolupracuje s internetovým časopisem Eurozine a anglojazyčným čtvrtletníkem Visegrád Insight.

 


Michal Moučka - lektor v Dnipru

Jsem absolvent gymnázia v Hořicích v Podkrkonoší a nyní studuji na pedagogické fakultě se zaměřením na ruský jazyk a tělesnou výchovu v Hradci Králové. Zajímám se o jazyky, sport a historii. Stáž na Ukrajině pro mne znamenala velikou příležitost zlepšit jazyk, poznat kulturu a nové přátelé.Anna Kovalska - lektorka v Dnipru

Jmenuji se Anna Kovalska. Studuji ruský jazyk a společenské vědy se zaměřením na vzdělávání na pedagogické fakultě v Hradci Králové. Moje ukrajinská stáž se konala v zimním semestru ve městě Dnipro. Díky pobytu na Ukrajině jsem se seznámila s úžasnými lidmi a doufám, že se ještě tam vrátím v roli lektorky českého jazyka :)


Peřinová Michaela - lektorka ve Lvově

Pocházím z východních Čech, ale několik posledních let jsem strávila studiem na Univerzitě Palackého v Olomouci. Právě na univerzitě jsem začala vést individuální jazykové lekce a po úspěšném dokončení magisterského studia jsem nastoupila jako učitelka na střední školu. Během školního roku jsem dostala příležitost ujmout se skupinky cizinců, kteří ve městě pracovali a vštípit jim základy českého jazyka. Tenhle v podstatě nepatrný krok mě ovlivnil natolik, že jsem nakonec dobrovolně opustila pohodlí střední školy a vydala se do mnou dosud nepoznané Ukrajiny.Veronika Dvorská - lektorka v Ivano-Frankivsku

Pocházím z Prahy. Vystudovala jsem scenáristiku a dramaturgii na FAMU, poté jsem začala studovat obecnou lingvistiku a bohemistiku na FF UK, po návratu z lektorské stáže nastupuji do magisterského programu Učitelství češtiny jako cizího jazyka tamtéž.

Kolem výuky češtiny jako cizího jazyka se motám už sedmým rokem – nejdříve jako dobrovolnice, později jako lektorka při Poradně pro integraci, asistentka pedagoga, autorka výukových materiálů pro portál inkluzivniskola.cz a v dalších přilehlých pedagogických pozicích.

Při své práci jsem se seznámila a spřátelila se spoustou Ukrajinců a Ukrajina mě při dřívějších turistických návštěvách nadchla, dlouhodobě mě to sem velmi táhlo. Jsem vděčná za příležitost v Ivano-Frankivsku žít a učit.Tereza Martinovská - lektorka ve Vinnici

Narodila jsem se a vyrostla Praze, kde v současnosti studuji bakalářský dvouobor historie-filozofie na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. Poprvé jsem přijela na Ukrajinu teprve v létě 2019, ale snad o to rychleji jsem se do ní zamilovala. Zkusila jsem se z Ukrajiny vrátit do Česka, ale stýskalo se mi po pohance, varenikách, ukrajinské kultuře a samozřejmě po Ukrajincích. Naštěstí mezi mé koníčky patří kromě Ukrajiny ještě výuka českého jazyka a literatury, takže když se mi naskytla možnost tyto své dva zájmy propojit, sbalila jsem si kufry a odjela do překrásného města Vinnice.Libor Kožušník - lektor v Charkově

Absolvoval jsem obor religionistika a pedagogika na Univerzitě Karlově v Praze. Výukou češtiny jako cizího jazyka se zabývám více než dvanáct let. Za tu dobu jsem spolupracoval s mnoha vzdělávacími institucemi a neziskovými organizacemi jako například s Centrem pro integraci cizinců, kde jsem také působil jako metodik a spolupodílel se na tvorbě edukačních materiálů. V letech 2017-2019 jsem moderoval online video kurz Česky s Čechem. Ve svém volném čase se aktivně věnuji turistice, hudbě a zpěvu. Jsem členem hudebního tělesa Pohřební kapela. Na Ukrajinu mě zavál zájem o slovanské jazyky, folklór a východní křesťanství, jehož studiu se celoživotně věnuji…a miluji kvas.

 

 

 

  

 

 

Jaro 2019

Bohdana Šelest - lektorka v Kyjevě

Absolvovala jsem s vyznamenáním Ševčenkovu univerzitu v Kyjevě (katedra slovanské filologie, obor – český jazyk a literatura). Pracovala jsem jako tlumočnice v různých projektech. Měla jsem čest tlumočit během státních návštěv českých prezidentů Václava Havla (1997) a Václava Klause (2005) v Ukrajinu.

Od roku 2003 jsem začala učit český jazyk na Ševčenkově univerzitě na katedře slovanské filologie. Zúčastnila jsem se mimořádného studia a stáže na filozofické fakultě Karlovy univerzity v Praze (1993, 2006), několikrát jsem se účastnila letních škol českého jazyka na Masarykově univerzitě v Brně (2005) a na univerzitě Palackého v Olomouci (1996, 2013).

Zajímám se i dnes o český jazyk, snažím se zalíbit do něj více a více Ukrajinců, seznámit je s českou kulturou a zvyky.

 


Kateřina Granátová - lektorka v Kyjevě

Pocházím z Brna, kde dodnes žiji. Studuji magisterský obor Český jazyk a literatura na Masarykově univerzitě v Brně. V rámci studia se zajímám především o historickou češtinu. Ve volném čase chodím na procházky po přírodě i po městě a čtu – hlavně současnou českou prózu.Sabina Nováková– lektorka v Kyjevě

Jsem absolventka pražské Karlovy univerzity, mám za sebou řadu studijních výměnných pobytů i odborných pracovních stáží v zahraničí. Zajímám se o mezinárodní vztahy a politiku, a to zejména se zaměřením na postsovětský prostor. Ve volném čase velmi ráda cestuji a poznávám nová místa, jejich historii a kulturu. Výuka češtiny v Kyjevě je pro mě nejen velká výzva, ale také cenná zkušenost a jedinečná příležitost. Kromě výuky češtiny jako takové se snažím studentům předat co nejvíc z naší kultury a jsem hrdá, že tak mohu reprezentovat Českou republiku v zahraničí.


Radka Garbuzová- lektorka v Kyjevě

Rodilá mluvčí ing.Radka Garbuzová

Občanství: Česká republika

Místo narození: Brno, Česká republika

Vzdělání: VŠ, ruský jazyk a literatura

Postgraduální kurzy: metodický kurz češtiny jako cizího jazyka, ÚJOP Praha

Lektorka češtiny a překladatelka s více než dvacetiletou praxí.

 Michal Lebduška - lektor v Kyjevě

Pocházím z Prahy, kde jsem na Univerzitě Karlově vystudoval obor Mezinárodní teritoriální studia se zaměřením na střední a východní Evropu. Už během bakalářských studií jsem se mimo jiné začal učit ukrajinsky. Od roku 2016 jsem doktorandem v oboru historie na univerzitě v polské Vratislavi, kde se věnuji tématu moderní ukrajinské národní identity. Tři roky jsem žil v polozapomenutém kraji Lemků v polské části Haliče nedaleko Dukly. Na Ukrajinu jezdím pravidelně od roku 2008 a k dnešnímu dni jsem zde strávil především studijně a turisticky téměř 2 roky života, a to hlavně v Kyjevě a ve Lvově, kde mě také zastihla takzvaná Revoluce důstojnosti v roce 2014. Dlouhodobě se věnuji komentování a psaní článků (nejen) o ukrajinské politické a společenské situaci. V posledních letech také ve volném čase překládám literaturu z polštiny.

 Kristýna Kolářová - lektorka ve Lvově

Jsem absolventkou navazujícího magisterského oboru Učitelství češtiny jako cizího jazyka na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, a tudíž s učením cizinců jsem přišla do kontaktu již před třemi lety. Mám zkušenosti s výukou jednotlivců, ale i skupin jak ve veřejných, tak i firemních kurzech. V roce 2017 jsem působila jako lektorka na Letní škole slovanských studií, kterou každoročně pořádá Univerzita Karlova. Na podzim 2018 jsem také vyučovala v Integračním centru Praha smíšenou skupinu a čistě slovanskou skupinu, ve které převažovali lidé z Ukrajiny a Ruska.

Při výuce využívám svých znalostí z předchozího studia angličtiny a ruštiny – mám bakalářský titul z oboru Angličtina a ruština se zaměřením na vzdělávání, PedF UK – které bylo v rámci morfosyntaxe a fonetiky pojato kontrastivně, tudíž mi nečiní potíže předvídat chyby, kterých se mluvčí z těchto zemí dopouštějí, a lépe se tak na chyby zaměřit. Co se lingvoreálií týče, pro zpestření a dle zájmu studentů do nich zahrnuji také lingvoreálie moravské, neboť sama pocházím z Hané. Tímto nabízím o něco rozšířenější pohled na naši zemi.Pavlína Kobzová - lektorka v Ivano-FrankivskuŠarlota Šudrychová - lektorka ve Vinnici

Pocházím z východních Čech, ale posledních pět let jsem strávila alespoň polovinu času v Praze. Do ní mě zavedla studia práva na Karlově Univerzitě, která v současné chvíli dokončuji. Vedle práva se zároveň zajímám o žurnalistiku. Jako novinář pracuji již několik let. Z počátku mě zajímala především regionální politika, nyní se věnuji kultuře, cestování a právu a justici.

Na Ukrajině jsem byla poprvé před téměř třemi lety, kdy mě zcela nadchla. Byla jsem fascinována zejména nočními vlaky, jídlem a poloninami na západě. Během svého pobytu bych ráda objevila vedle Vinnycké oblasti i další.

 


Radek Toman - lektor v Charkově

Pocházím z Jihlavy, kde jsem strávil prvních 20 let života. Po maturitě se stala mým druhým domovem Olomouc, kde jsem vystudoval mezinárodní vztahy a evropská studia na zdejší Palackého univerzitě. V rámci studia jsem měl také možnost vyjet na studijní zahraniční pobyt do Bosny a Hercegoviny, kde jsem v sobě objevil lásku k jihovýchodní a východní Evropě :) Po škole jsem pracoval rok a půl na Úřadu vlády České republiky na odboru komunikace o evropských záležitostech. Po skončení pracovního poměru jsem velice rád přijal výzvu Českého centra na pozici lektora českého jazyka v Charkově, protože jsem potřeboval změnu a novou výzvu. Ačkoliv nemám s vyučováním českého jazyka prakticky žádnou zkušenost, vždy jsem k němu měl více než pozitivní vztah a mým jediným cílem je naučit zdejší studenty náš krásný jazyk, seč mi budou síly stačit :)

 Adéla Pohořelá - lektorka v Charkově

Jmenuji se Adéla Pohořelá. Narodila jsem se v Praze, kde jsem také celý život bydlela. V Praze jsem po gymnáziu nastoupila na Karlovu univerzitu, abych studovala obor angličtina a výtvarná výchova na Pedagogické fakultě. Studium jsem však nedokončila a po dvou letech jsem se přestěhovala v rámci Karlovy univerzity na Fakultu humanitních studií. Zde jsem zakončila bakalářský program s bakalářskou prací z oboru sociokulturní antropologie.
Moje cesta dál byla potom nejasná. Už od studií na Pedagogické fakultě jsem se zabývala výukou dětí. Postupem doby jsem přestala učit angličtinu a začala se zaměřovat na češtinu pro cizince, zejména na výuku dětí, které procházejí českým školním systémem, ale jejich mateřským jazykem čeština není.
Po dokončení studia jsem se rozhodovala, zda rozvíjet své učitelské dovednosti, anebo zda pokračovat dál ve studiu sociokulturní antropologie. Prozatím zvítězila první možnost, a tak jsem tady na Ukrajině a budu se vás snažit učit češtinu, jak nejlépe budu umět.

 

 


Krystyna Kuznietsova - lektorka v Záporoží

Narodila jsem se ve Lvově a od roku 2007 bydlím v Brně, kde jsem studovala na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Od roku 2015 jsem studentkou doktorského studia oboru Teorie a dějiny slovanských literatur. Od této doby také přednáším jednotlivé jazykové a literární kurzy na Ústavu slavistiky FF MU a od roku 2010 soukromě učím češtinu pro cizince. Češtinu jsem také učila v Českém centru Kyjev v jarním semestru 2018 v Dnipru a Kyjevě a pak i na letním intenzivním kurzu 2018 v Dnipru. V roce 2016 jsem se stala laureátkou Mezinárodní ukrajinsko-německé literární ceny Olesja Hončara v nominaci Střední próza za sbírku povídek Biologie citů, dvakrát jsem byla laureátkou literárního konkurzu vydavatelství Smoloskyp (Ukrajina) v nominaci Próza. Aktivně se zúčastňuji aktivit na univerzitě (např. organizace každoročního setkání s ukrajinskými spisovateli, výjezdy studentů na stáže, organizace konferencí apod.). Mezi moje zájmy patří literatura, slovanské jazyky, film, hudba, cestování, mám ráda zvířata a ráda vařím.

 


Adéla Budková - lektorka v Ternopoli

Jsem z Prahy, kde také v bakalářském programu studuji Český jazyk a literaturu společně s Francouzštinou pro mezikulturní komunikaci. Do ukrajinského Ternopolu mě zavedly sympatie k východoevropským zemím, přání vyzkoušet si roli učitele češtiny a zvědavost. Pobyt v zahraničí, ať už v rámci dobrovolnických projektů či nikoli, pro mě byl vždy cennou zkušeností a vnímám tak i tuto lektorskou stáž.

 


Oksana Sverdan - lektorka v Černovicích

Jmenuji se Oksana Sverdan. Studuji angličtinu a ruštinu se zaměřením na vzdělávání na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy. Kromě českého jazyka mluvím anglicky, rusky, ukrajinsky, francouzsky a trochu polsky. Láska k jazykům a touha předávat své znalosti, mě po dlouhodobém pobytu v Česku přivedly zpátky na Ukrajinu. Je mi ctí být u začátku kurzů v Černovicích a podílet se na vývoji Českých center na území Ukrajiny.

 

 
Vladimíra Salášková - lektorka v Minsku

Pocházím z jižní Moravy. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně jsem studovala ruskou a polskou filologii (bakalářská studia) a překladatelství ruštiny (magisterské studium). Absolvovala jsem několik studijních i pracovních stáží v zahraničí (Bělorusko, Polsko, Rusko, Ukrajina). Již dva roky učím češtinu pro cizince a jsem ráda, že díky ČC v tom mohu pokračovat v zahraničí. Mimo to také překládám. Mou vášní jsou cizí jazyky (především slovanské), ve volném čase ráda čtu, cestuji a také chodím do přírody. Zajímám se o umění a historii.


 

 


 


Rodilí mluvčí 2019

Rodilí mluvčí 2018

Rodilí mluvčí 2017

Rodilí mluvčí podzim 2016

Rodilí mluvčí jaro 2016

Rodilí mluvčí podzim 2015

Rodilí mluvčí jaro 2015

Místo konání:

Datum:

Od: 1.1.2019
Do: 31.12.2019

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala