Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.3.2013 18:00

Cyklus filmů s romskou tematikou

Dne 28. unora a 28. brezna proběhnou v Českém centru dva večery filmů s romskou tematikou, promítneme jeden film novy a jeden němý ze 20. Let: Cigána Martina Šulíka (2011) a film Cikáni režiséra Karla Antona (1927), který je adaptací stejnojmenné novely K.H. Machy (1835).

28. února v Českém centru ve Varšavě v rámci každoměsíčních setkání s českým filmem  bude promítán restaurovaný němý film "Cikáni" Karla Antona, který je adaptací stejnojmenné novely (1835) nejvýznamnějšího básníka českého romantismu Karla Hynka Máchy. Máchova próza má složitou stavbu. Příběh o benátském gondoliérovi, kterého touha po pomstě za zničenou lásku přivede do Čech, je rozšířen o osudy dalších postav, jejichž životy se nakonec setkají a dramaticky střetnou v jednom místě a v jednom čase. Anton se scenáristicky i režijně vyrovnal s Máchovým dílem velmi dobře. Respektoval předlohu, ale dokázal také zhodnotit spolu s kameramanem Karlem Kopřivou možnosti filmu. Dramatické konflikty rozvinuli na pozadí několika prostředí. Pro Prolog v italských Benátkách využili „fotogeničnosti“ tohoto města - úzké uličky, laguny, gondoly, moře -, v pokračování dramatu lyrickou i tajemnou českou krajinu s hradem Kokořín. Náročné restaurátorské postupy vrátily filmu původní podobu a potvrdily tak jeho postavení v historii českého filmu.(MFF Karlovy Vary)

Druhým promítaným zpracováním romské tematiky bude Šulíkův „Cigán“ – slovensko-česká koprodukce z roku 2011. Film byl natočen v romských osadách v Richnavě, Kluknavě a Levoči a je jediným slovenským filmem, který byl zařazen do hlavni soutěže Festivalu Karlovy Vary.  „Chtěli jsme natočit film o našich Romech, protože jsme si uvědomili, že o nich nic nevíme. Známe Gypsy Kings, stočlenný romský orchestr z Budapešti, ale nemáme představu, v jakých podmínkách žije dvě stě tisíc Romů na východním Slovensku. Dřív než jsme začali psát scénář, cestovali jsme po romských osadách, setkávali se se zajímavými lidmi, kteří se před námi otevřeli a vyprávěli nám své příběhy. Z jejich vyprávění se poskládal náš film. Nechtěli jsme Romy mytizovat, folklorizovat ani romantizovat. Chtěli jsme pravdivě zachytit jejich život, protože život v romské osadě je odrazem našeho světa. Pouze je v něm všechno emotivnější, vyhrocenější a přímočařejší,“ vysvětluje režisér Martin Šulík.

Program cyklu:

28.02 - „Cikáni” (Cyganie), rež. Karel Anton, 1921

28.03 - „Cigán“ (Cygan), rež. Martin Šulík, 2011

Místo konání:

Al. Róż 16
00-556 Varšava
Polsko

Datum:

28.3.2013 18:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala