Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.5.2010

Roma Boys a další filmy studentů FAMU

Projekce za účasti autorky Rozálie Kohoutové.

 

 

Roma Boys a další filmy z produkce FAMU

Projekce za účasti autorky Rozálie Kohoutové.

Promítané filmy:

Mnichovský diktát Jaroslava Kratochvíla, 9min., 2009

Roma Boys Rozálie Kohoutové, 30 min., 2009

Heroes/Das Konzept Petra Hátle, 19 min., 2008

Ha Can Kláry Tasovské, 8 min., 2008

59/184/84 Lukáše Kokeše, 25. min., 2009.

 

Vstup volný.

Janáčkův sál.

 

Mnichovský diktát Jaroslava Kratochvíla, 9min., 2009

 

Rád bych slyšel omluvu za nelidské vyhnání Němců ze Sudet, za Mnichovskou konferenci, která zničila demokratické Československo, za dvě stě let strávených v područí rakouského a později rakousko-maďarského útlaku, rád bych slyšel omluvu za typickou německou rozpínavost, za typickou českou zbabělost...Tato anekdota, filmová báseň, reaguje na projekt Evropské unie vytvořit učebnici dějepisu pro 27 členských států. Přepišme naše dějiny !

 

Roma Boys Rozálie Kohoutové, 30 min., 2009

 

Film se zabývá tabuizovaným tématem homosexuality v romské komunitě prostřednictvím osobního příběhu jednoho romského aktivisty.  Zatímco mu jeho činnost přinesla respekt a uznání v romském společenství, jeho homosexuální orientace ohrožuje jeho postavení.  Jeho přání sdílet svůj příběh s ostatními ho přiměla napsat autobiografický scénář. Film natočený podle tohoto scénáře je na jedné straně dokumentem, na straně druhé fikcí. Svým originálním způsobem zpracování nabízí divákovi pohled na svět člověka, který je vystaven třem typům diskriminací : jako Roma, jako homosexuála  a jako homosexuála v romské komunitě.

 

 Heroes/Das Konzept Petra Hátle, 19 min., 2008

 

Dva filmy v jednom, tématicky spojené neworskými « dvojčaty », zkoumají příčiny a důsledky ozbrojeného boje za svobodu.

 Ha Can Kláry Tasovské, 8 min., 2008

 

Ve svých filmech se Klára Tasovská snaží zachytit život vietnamské komunity v Čechách. Ha Can představuje práci profesionálního vietnamského fotografa žijícího v České republice. 

 

59/184/84 Lukáše Kokeše, 25. min., 2009.

 

59/184/84 je příběh nešťastného muže, který stále čeká, až začne žít.  Jeho ničím nenaplněná existence samotáře žije nadějí, že se něco musí stát, že mu osud přinese jeho vysněnou ženu. Jeho posedlost sebevraždou je pokaždé utišena novým inzerátem typu:  "Dobrý den, jsem svobodný, štíhlý, absolvent vysoké školy, mezi padesátkou a biologickým vymřením, chci se oženit, mít rodinu, vlastní děti. Těším se na vaši odpověď. Zdravím vás, Jiří."

 

 

Místo konání:

18 rue Bonaparte
75006 Paříž
Francie

Datum:

24.5.2010

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala