Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

14.9.2019 - 22.9.2019

Rony Plesl: Posvátná geometrie

Mezinárodně uznávaný český designér Rony Plesl vytvořil jedinečnou skleněnou instalaci inspirovanou myšlenkou posvátné geometrie, univerzálního jazyka, který organizuje veškerou viditelnou i neviditelnou skutečnost podle základních geometrických principů. Tři identické hexagonální skleněné kmeny stromů jsou uměleckým vyjádřením tohoto systému. S jejich čistou minimalistickou strukturou pak kontrastuje zářící les z uranového skla, z něhož vychází vznešené fluorescenční zelené světlo, které nám připomíná zároveň větve i plameny. V tomto smyslu vzdává instalace hold klíčovým komponentům výroby skla - ohni a dřevu.

Obrovské skleněné kusy byly vyrobeny ve spolupráci s americkou filantropkou Trish Duggan. Jejich výroba byla možná jen díky nové přelomové technologii tavení skla, kterou vyvinula česká firma Bolety, s níž Rony Plesl exkluzivně spolupracuje. Londýnský festival designu a Victoria & Albert Museum budou hostit mezinárodní premiéru této nové technologie, která umožňuje odlévat 3D objekty bez jakýchkoliv omezení z hlediska designu nebo formy. Odlévání skla se tak otevírají stejné možnosti jako například odlévání bronzu.

Pleslova oslnivá instalace, umístěná v Medieval and Renaissance Galleries, odráží také historii českého sklářství, které je ve sbírkách V&A bohatě zastoupené. K této tradici tak teď Plesl připisuje novou kapitolu.

O RONYM PLESLOVI

Sochař a designér Rony Plesl si získal mezinárodní věhlas originálními skleněnými sochami. Vytváří především umělecké předměty, stejně jako architektonické a designové návrhy. Jeho limitované kolekce ručně foukaných a ručně broušených váz a dalších skleněných předmětů se staly pro sběratele ikonickými a jsou v současnosti zastoupené v prestižních soukromých a veřejných sbírkách v České republice i v zahraničí (Umělecko-průmyslové muzeum v Praze, Muzeum skla v Lette, Alexander Tutsek Stiftung v Mnichově, Moravská galerie v Brně, Muzeum Jana Van Der Togta v Amstelveenu a dalších). 
Jeho nadčasové artefakty s radikálním designem zaujaly významné společnosti jako například italskou sklárnu společnosti Cartier Barovier & Toso, Preciosu, Moser a také Pasabahce z německé skupiny Sahm, která vyrábí skleničky pro přední světové značky. V roce 2017 se Rony Plesl stal uměleckým ředitelem české firmy Rückl, pro kterou vytvořil oceňovaný komplexní designérský koncept. Od roku 2008 stojí v čele Ateliéru skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze.
www.ronyplesl.com

S podporou firmy Bolety a Trish Duggan
Další podporu poskytlo České centrum Londýn, Velvyslanectví České republiky v Londýně a firma Techo
Pod záštitou Jeho Excelence Libora Sečky, velvyslance České republiky ve Spojeném království
Vytvořeno ve spolupráci s Trish Duggan
Posvátná geometrie je součástí London Design Festivalu.

    Rony Plesl


Místo konání:

Medieval and Renaissance Galleries, V&A, London

Datum:

Od: 14.9.2019
Do: 22.9.2019

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala