Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

23.4.2019 0:00 - 26.4.2019 0:00

Sakura – workshopy české bižuterie

Pod vedením české výtvarnice Kateřiny Krausové se během posledního dubnového týdne budou konat ve třech korejských centrech výroby šperku v Soulu, Iksanu a Tägu workshopy české bižuterie určené vysokoškolským oborovým studentům a začínajícím designérům. Účastníci budou mít příležitost vyzkoušet si práci s tradičními českými bižuterními komponenty – skleněnými perličkami z produkce společnosti Preciosa Ornela, jež představuje největšího českého výrobce a vývozce tohoto sortimentu. Organizace workshopů je pokračováním úspěšné spolupráce Českého centra Soul s Centrem pro podporu výroby šperku v Soulu, Fashion Jewelry Town v Tägu a Muzeem šperku v Iksanu, se kterými v minulém roce společně uvedlo výstavu Handmade Dreams prezentující současné trendy ve výrobě české bižuterie a sérii přednášek hlavního kurátora Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou Pera Nového. Na workshopy naváže vyhlášení soutěže o nejkrásnější bižuterní práci vyrobenou z českých perliček. Nejlepší výrobky se pak představí korejské veřejnosti na společné výstavě a tři vítězné práce z každého města budou též ke zhlédnutí v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Akci organizuje České centrum Soul, Centrum pro podporu výroby šperku v Soulu, Fashion Jewelry Town v Tägu a Muzeum šperku v Iksanu s podporou společnosti Preciosa Ornela, Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou a Velvyslanectvím ČR v Soulu.

Cílem workshopů je představit mladým korejským designérům tradiční českou bižuterii, která se zrodila na konci 17. století v regionu Jizerských hor a v průběhu 19. století se proslavila po celém světě. Centrem výroby se stalo město Jablonec nad Nisou, které se tak zařadilo mezi světová centra obchodu s touto komoditou a produkty místních firem se vyvážely do celého světa. Jizerské hory, v jejichž středu město leží, jsou dodnes respektovaným střediskem výroby bižuterie. V této oblasti stále působí více než 100 větších i menších výrobců včetně skupiny Preciosa, která představuje největší sklářskou firmu v ČR a zároveň největšího výrobce skleněných perliček na světě. Společnost Preciosa provozuje 16 závodů v 9 městech, kde vyrábí na 500 000 křišťálových a skleněných komponentů v 800 barvách a se svými 4000 zaměstnanci je největším zaměstnavatelem regionu. Prostřednictvím 14 zahraničních zastoupení působí ve 148 zemích po celém světě. Navazuje na nepřerušenou sklářskou tradici, která sahá až do roku 1548, kdy zde rod Wanderů založil první sklářské hutě.

Velkou zásluhu na předávání tradice a rozvoji sklářské a bižuterní výroby má také Výzkumný ústav skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou založený v roce 1956, Technická univerzita v Liberci či na 10 středních škol specializovaných na výrobu skla a design. Největší sbírku bižuterie na světě najdeme v Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jež bylo založeno již v roce 1904. 

Účastníci workshopů si vyzkouší práci s bižuterními skleněnými perličkami na výrobě náramku z designové řady Sakura navržené Helenou Chmelíkovou pro společnost Preciosa Ornela. Vedení workshopů se ujme česká výtvarnice Kateřina Krausová, která již od roku 2008 se společností Preciosa spolupracuje. Navrhuje a vyrábí kolekce propagační dárkové bižuterie určené na světové veletrhy a přehlídky. Kromě toho také vytvořila bižuterní originály k projektům Pantone Trends a Hobby nebo obchodní kazety pro takové značky jako Fossil, Pandora, Luis Vuitton, René Caovilla či Ralf Lauren.  Také se podílela na přípravě veletržního stánku v Hongkongu či výstavní expozici k 65. výročí založení společnosti. 

Po ukončení Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské v Železném Brodě studovala pod vedením prof. Vladimíra Kopeckého v Ateliéru skla na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Ve své umělecké tvorbě vytváří autorské skleněné objekty, obrazy i designové užité sklo. Specifickou techniku volné tvorby představuje skládání řezaných segmentů plochého skla do kompozic abstraktních krajin. Své práce uplatní i v oblasti architektury. Je autorkou vitráží v Semilech, Trutnově a Úpici. V posledních letech se stále více věnuje bižuterii. V roce 2009 navrhla bižuterní doplňky účesů kadeřnického studia Egoo na soutěž Hair Dresser Award  a následující rok bižuterní doplňky pro kolekci dámských kabelek módní návrhářky Miloslavy Vrzalové. V letech 2007 – 2016 spolupracovala s kreativním studiem Pentimenti v oblasti reklamní fotografie a grafiky a dále na realizaci výstavních a veletržních expozic a bižuterních zakázek. V roce 2017 založila vlastní značku autorské bižuterie Katerina Krause Bijouteirie de Fantaisie, ve které využívá křišťálové komponenty společnosti Preciosa v netradičním pojetí. Motivem její bižuterní tvorby je originální a neotřelé zpracování klasických bižuterních materiálů a technik tak, aby vznikl nadčasový, ale i odvážný design nositelné bižuterie. 

Od roku 1999 se účastní sympozií a výstav v ČR i zahraničí (Německo, Holandsko, Slovensko, Španělsko, USA, Japonsko). Její práce jsou zastoupeny v nejvýznamnějších sbírkách českého skla v  Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze, Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, Severočeském muzeu v Liberci či Galerii Porthaimka v Praze a v zahraničí potom ve Val Saint Lambert Museum v Belgii. 

Kromě umělecké tvorby se věnuje i pedagogické činnosti. Od roku 2002 vyučuje na Střední uměleckoprůmyslové škole sklářské v Železném Brodě, kde je zároveň vedoucí oboru Hutního zpracování skla a oboru Designu šperku. Pro studenty organizuje symposia a vzdělávací exkurze v Čechách i zahraničí a vyučuje i zahraniční studenty. Navíc je zodpovědná za výstavní a propagační činnost školy. Zajišťuje účast na mezinárodních přehlídkách a veletrzích designu (Designblok Praha, For Arch Praha) doma i v zahraničí (Madrid, Mnichov, New York). Jako pedagog působila také na Střední škole tvorby a designu nábytku v Liberci, Střední uměleckoprůmyslové škole bižuterní a Vyšší odborné škole v Jablonci nad Nisou. 

Další informace najdete:

Centrum pro podporu výroby šperku: https://www.seouljewelry.or.kr/eng/main/main.do

Fashion Jewelry Town v Tägu: http://www.jtown.or.kr/main/main.php

Muzeum šperku v Iksanu: http://www.jewelmuseum.go.kr/english/

Společnost Preciosa: https://www.preciosa.com/cs/home

Společnost Preciosa Ornela: https://www.preciosa-ornela.com/cz/

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou: http://www.msb-jablonec.cz/

Vše o skle a bižuterii: http://www.czechglasscompetence.cz/

 

Foto: Preciosa Ornela; Design: Helena Chmelíková

 

Místo konání:
Soul, Tägu, Iksan
Datum:

Od: 23.4.2019 0:00
Do: 26.4.2019 0:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala