Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

18.6.2019 19:00

Science Café s Danielem Nývltem

Daniel Nývlt, docent Geografického ústavu Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně a vedoucí pracovník výzkumné infrastruktury Czech Polar Research a Polar-Geo-Lab, se věnuje především polárním oblastem se zaměřením na kvartérní a ledovcovou geologii, geomorfologii a paleoklimatologii. Přednáší také na jiných českých univerzitách, např. na Karlově univerzitě či Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Docent Nývlt pracoval na čtyřech kontinentech, včetně expedičních pobytů v Antarktidě a Arktidě, působil také v Peru a v Argentině.

Již v dětství se chtěl stát geologem nebo astronautem. Na základní škole se pro něj stal zlomovým předmětem zeměpis. Bavilo jej získávat informace o tom, jak funguje příroda, jak fungují její jednotlivé části, ale také jak se vytvářel povrch planety Země. Přírodovědné obory jej vždy lákaly. (nachodskyswing.cz)

Daniel Nývlt se účastní expedic do Antarktidy již od roku 2003, svým výzkumem se zaměřuje na kvartérní geologii a fyzikální geografii od sedimentologie, paleoklimatologie, glaciální geologie, geomorfologie, přes stratigrafii, glaciologii, po geochronologii, ekologii, přírodní rizika a dálkový průzkum Země. Právě výzkum Antarktidy a Arktidy v rámci zachování rovnováhy planetárního systému Země je považován za prioritní, jelikož jsou tyto dvě oblasti ohroženy globálním oteplováním. Česká vědecká antarktická stanice Johann Gregor Mendel byla na ostrově Jamese Rosse vybudována v roce 2006. Český vědecký program zde vychází z charakteru regionu, v němž je stanice umístěna. (MUNI)

O projektu: Science Café je diskusí s renomovaným vědcem na současné téma týkající se výzkumu, rozvoje, vědy atd. Témata jsou široká a diskuse je tak otevřena odbornému i širokému publiku, které má možnost se v úzkém kruhu setkat s předním vědeckým pracovníkem pracujícím v jedné z českých institucí a v neformální atmosféře pokládat dotazy.

Vstup volný, registrace zde.

Kdy: 18. června 2019 od 19:00

Kde: Plzeňský dům, 31 place Jamblinne de Meux, 1030 Schaerbeek

Debata probíhá v angličtině a následuje ji sklenka vína.

Organizátoři: CZELO (Česká styčná kancelář pro výzkum, vývoj a inovace), Kancelář Jihomoravského kraje pro meziregionální spolupráci, České centrum Brusel, Evropská kancelář Plzeňského kraje v Bruselu, za podpory Zastoupení Prahy při EU a Velvyslanectví ČR v Belgii.

(c) foto Masarykova univerzita v Brně 

Místo konání:

Plzeňský dům / Pilsen House / Maison de Pilsen

Datum:

18.6.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala