Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

21.5.2020 19:00

Science Café: Výzkum a inovace v boji s COVID 19

 

Global Science Café Czech Centres (GSC) je cyklus populárně-vědeckých přednášek a debat s nejlepšími českými vědci, inovátory, ekonomy a dalšími významnými osobnostmi. Science Café je (v současnosti ve formátu online) pořádaný Českými centry a sdílený v rámci celé sítě. Jde o neformální fórum určené k diskuzi nad současnými vědeckými a společenskými otázkami.

 

Téma: Výzkum a inovace v boji s COVID 19

Science Café online via Facebook ve čtvrtek 21. 5. 2020 od 18:00 (CET)

*19:00 izraelského času

 

Moderace: Guy Borg

Host: Josef Průša, (vývojář 3D tiskáren), Průša Research

Jazyk: angličtina

Live stream na FB Českých center.

 

Josef Průša

Josef Průša (nar. 1990) pochází z Havlíčkova Brodu, studoval aplikovanou informatiku na VŠE. V 19 letech začal navrhovat 3D tiskárny, v roce 2012 pak založil firmu Prusa Research.

Web Prusa Research

 

 

Prusa Mendel

První vlastní 3D tiskárna Josef Průša sestavil v roce 2012 pod názvem Prusa Mendel a dá považovat za "Ford Model T" v oblasti 3D tisku. Prusa Mendel se dal relativně jednoduše sestavit, opravovat i modifikovat. Svět 3D tisku se tak otevřel mnohem širšímu publiku.

Josef Průša přednáší o 3D tisku a open-source hardware. Na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy vyučuje předmět Arduino, učil také na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. S nástupem pandemie koronaviru COVID 19 se firma Průša Research zapojila aktivně do tisku obličejových štítů, které nabízí zdarma všem nemocnicím, praktickým lékařům, ambulancím, dentistům, lékárnám, policistům, učitelům a dalším profesionálům.

Momentálně v Prusa Research pracuje přes 400 lidí a měsíčně rozešleme přes 6000 tiskáren do celého světa přímo z naší firmy v Holešovicích. Stali jsme se nejrychleji rostoucí technologickou firmou ve střední Evropě (Deloitte 2018) s růstem 17118 % za poslední čtyři roky!

3D tisk

Základem pro podnikání Josefa Průši se stal projekt RepRap (replicating rapid prototyper) – projekt 3D tiskárny, která se umí částečně sama replikovat a je dostupná jako open-source hardware – FOSH (tento pojem obvykle vyjadřuje, že dostupné informace o hardwaru umožňují ostatními jeho výrobu a to jej spojuje s dalšími tvůrci.  Design hardwaru (tj. mechanické výkresy, schémata, kusovníky, data návrhu PCB, zdrojový kód HDL a informace o integrovaných obvodech), vedle softwaru, který řídí hardware, jsou uvolněné pod volnou/svobodnou licencí. Původní autor, který dílo sdílel, získává z komunity FOSH zpětnou vazbu a potenciál ke zlepšení konstrukce. V současné době existuje významné důkazy, že takové sdílení může přinést vysokou návratnost investic.

 

Přečtětě si: Podle Průši tiskne celý svět.

FORBES - March 28: Making Made Right: This Czech Company Guides Global 3-D Printing Pandemic Response

 

 

 

 

Průša factory Tour

Video v anglickém jazyce

 

 

 

 

 

 

 

 

Partners

 

 

Místo konání:
Datum:

21.5.2020 19:00

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala