Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

3.6.2020 - 15.6.2020

Spisovatelé čtou - ozvěny česko-rumunského festivalu

Ve spolupráci s Měsícem autorského čtení prezentujeme vybrané portéty rumunských a českých spisovatelů, kteří se účastnili loňského festivalu MAČ - Rumunsko bylo jeho hlavním hostem. Původně plánované setkání v Bukurešti přesouváme na podzim a prezentujeme česko-rumunské literární vazby alespoň v online podobě. Během prvních červnových týdnů uvedeme celkem sedm videí, zachycujících jednak atmosféru loňského festivalu, jednak aktuálně chystané překlady českých autorů do rumunštiny.

Na festivalu Měsíc autorského čtení se představilo celkem 30 rumunských autorů, spolu se svými kolegy z Česka, Slovenska, Polska a Ukrajiny. Četli ze svých děl v Brně, Ostravě, Košicích, Wroclavi a Lvově. Osmnáct z nich - mezi nimi napřiklad Ana Blandiana, Varujan Vosganian, Iulia Militaru nebo Claudiu Komartin - natočilo během festivalu svůj literární portrét a celý seriál ilustruje různorodost současné rumunské literatury. Filmové portréty byly realizovány v koprodukci festivalu MAČ a České televize.

České centrum v Bukurešti připomíná tímto seriálem alespoň částečně atmosféru loňského festivalu a živost česko-rumusnkých literárních vazeb. Exkluzivně prezentuje čtyři vybrané televizní portréty současných rumunských spisovatelů - Svetlany Cârstean, Dumitra Crudu, Gianiny Cărbunariu a Dana Comana. Další nedílnou součástí festivalu byly čeští a rumunští překladatelé, které v seriálu reprezentuje Mircea Dan Duță, básník a překladatel, který představí své nejnovější dílo "z časů pandemie": rumunský překlad Pálenky - próz z Banátu od Matěje Hořavy.

České spisovatele pak zastupují ti, kteří se loňského festivalu také účastnili a kterým vyšel či v nejbližší době vyjde rumunských překlad jejich díla. Pavla Horáková, překladatelka, novinářka a spisovatelka, představí svůj oceňovaný román Teorie podivnosti. A Jaromír Typlt poodhalí svou fascinaci Bukureští, kam by se na podzim rád vrátil, aby tu uvedl knižní výbor ze své poezie Nebo skoro.

Videa z seriálu Spisovatelé čtou budou publikovány každé dva dny na Facebooku a Instagramu Českého centra v Bukurešti, počínaje středou 3. června od 10.00.

 

Místo konání:
Datum:

Od: 3.6.2020
Do: 15.6.2020

Organizátor:

České centrum


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala