Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

28.5.2019 19:00

V Cádizu se v rámci cyklu Cheap Thrills bude promítat film „Sedmikrásky“ Věry Chytilové

Vrcholné dílo hlavní představitelky české nové vlny bude ke zhlédnutí 28. května v 19h v rámci festivalu avantgardní a nezávislé kinematografie Cheap Thrills v Cádizu. Projekce se uskuteční v prostorách Nadace Unicaja. Vstup volný až do zaplnění sálu.

Sedmikrásky (1966) 74 minut.

Dvě mladé dívky si jednoho dne při opalování řeknou, že svět kolem nich je zkažený, takže ony budou také zkažené, a toto rozhodnutí rázem udává spád celého filmu: hrdinky jsou strůjkyně na sobě nezávislých situací, v nichž cíleně provokují své okolí. Věra Chytilová porušuje linearitu vyprávění, uplatňuje techniku koláže v obraze i ve zvuku a vytváří snímek kritizující současnou společnost a postavení ženy ve světě ovládaném muži. Tento metaforický, provokativní a v zásadě reflexivní film patří k nejvýznamnějším počinům české nové vlny.

Věra Chytilová (Ostrava, 1929 - Praha, 2014) byla avantgardní českou režisérkou a průkopnicí tzv. nové vlny československé kinematografie, také bývá často považována za jednu z nejpozoruhodnějších českých režisérek vůbec. Vystudovala filosofii a architekturu v Praze. Poté byla přijata na Filmovou akademii jako tehdy jediná žena v tomto oboru, kde mezi její vyučující patřil mimo jiné také režisér Otakar Vávra. Chytilová se stala představitelkou nové vlny českého filmu po boku režisérů jako Miloš Forman nebo Jiří Menzel.

Již od počátku kariéry jsou díla Chytilové charakteristické svou provokací a kritikou formálních stereotypů a etických hodnot. Nejvýznamnějším dílem je bezpochyby film Sedmikrásky (1966), kde jako i ve svých ostatních dílech Chytilová zachycuje postavení žen ve společnosti.

Po okupaci Československa Sovětským svazem nemohla Věra Chytilová nadále točit a k tvorbě se mohla vrátit až po roce 1975. I navzdory útlaku režimu si ale režisérka udržela jasný protirežimní morální postoj. Po sametové revoluci roku 1989 se stala profesorkou na FAMU a od roku 2005 vedoucí katedry režie.

Chytilová obdržela mnohá ocenění během své kariéry, mezi něž patří bronzová medaile z Benátského filmového festivalu 1962, francouzský Řád umění a literatury, Český lev za mimořádný přínos české kinematografii a také cena za mimořádný přínos světové kinematografii z Mezinárodního festivalu v Karlových Varech. Režisérka zemřela dne 12. Března 2014 ve věku 85 let v Praze.

Cheap Thrills je cyklus, který nabízí projekce undergroundových filmů z 60. a 70. let. Letos proběhne jeho 3. ročník, vstup je zdarma. Hlavním cílem Cheap Thrills je nabídnout divákům filmy s různorodým příběhem a vypravěčskou technikou, které byly natočeny mimo filmový průmysl.

Událost pořádají Nadace Carlos Edmundo de Ory, Radnice v Cádizu a České centrum Madrid.

 

Místo konání:
Fundación Unicaja. Calle San Francisco, 26, Cádiz.
Datum:

28.5.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala