Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

19.9.2008 0:00 - 13.12.2008 0:00

Sezóna Václava Havla

Mezinárodní premiérou hry Václava Havla Odcházení v Orange Tree Theatre v Londýně za přítomnosti autora a řady pozvaných významných hostů zahajuje čtyřměsíční sezona organizovaná Českým centrem Londýn oslavující divadelní tvorbu Václava Havla. V rámci sezóny budou uvedeny další čtyři Havlovy divadelní hry, uskuteční se čtení z knihy To the Castle and Back (Stručně, prosím) s diskuzí a proběhne slavnostni projekce filmu Občan V. Havel.


Orange Tree Theatre
Orange Tree Theatre, Richmond, Surrey TW9 2SA

www.orangetreetheatre.co.uk

Pokladna: 020 8940 3633

 

British Library
6 Euston Rd, London NW1 2DB
www.bl.uk
Pokladna: 0870 444 1500

-----------------------------------------------------------------------------

Stáhněte si naši brožuru Vaclav Havel Season:
-----------------------------------------------------------------------------

Divadelní sezóna v Orange Tree Theatre

Sezóna zahajuje mezinárodní premiérou Odcházení v anglickém jazyce v pátek 19. září v komorním londýnském divadle Orange Tree Theatre, které věnovalo tvorbě Václava Havla celý svůj podzimní repertoár. Kromě Odcházení tak diváci uvidí rovněž hry Horský hotel, Audience, Vernisáž a Protest. Vyvrcholením této divadelní sezóny a vlastně i více než třicetileté historie Orange Tree Theatre, které je úzce svázané s Václavem Havlem je gala představení hry Odcházení, kterého se v pátek 26. září osobně zúčastní Václav Havel s manželkou.

 

V Orange Tree Theatre se před více než 30 lety uskutečnila anglická premiéra Havlovy hry Audience pod vedením  uměleckého ředitele Sama Walterse, který tak představil britskému divadelnímu publiku téměř neznámého dramatika, jehož jméno však mezitím poznala široká mezinárodní veřejnost díky prohlášení Charty 77 v lednu 1968. Orange Tree Theatre se pak stalo rozhodujícím pro propagaci Havlovy tvorby v Británii v 70. a 80. letech a zde se také odehrávaly akce na podporu Charty 77, na kterých vystupovali Tom Stoppard či Harold Pinter s veřejnými prohlášeními. Bylo to zde, kdy při slavnostní akci k výročí Charty 77 v lednu 2007 a vpravdě unikátnímu uvedení části hry Audience na jevišti v obsazení V. Havel a P. Landovský posléze Václav Havel přislíbil Samu Waltersovi i uvedení své nové hry.Data představení v Orange Tree Theatre:


Odcházení

19. září – 25. října & 1. – 13. prosince, 19:45

sobotní matiné: 15:00 (kromě 20. září a 6. prosince)

čtvrteční matiné: 25. září, 2., 9., 16. října, 4. prosince, 14:30

Horský hotel & Audience
29.
října – 8. listopadu & 17. – 21. listopadu, po-so 19:45

sobotní matiné: 1. & 8. November, 15:00

čtvrteční matiné: 30. října, 6. listopadu, 20. Listopadu, 14:30


Vernisáž & Protest

10. – 15. & 24. –28. listopadu, po-so 19:45

sobotní matiné: 15. listopadu, 15:00

čtvrteční matiné: 12. a 27. listopadu, 14:30

Vaclav Havel: dramatik & politik

sobotní seminář

15. listopadu, 10.30 – 14:30

 

Havel Bonanza

Sobota 22. a 29. listopadu  & 6. prosince

11:00 - Audience & Vernisáž

15:00 – Horský hotel  & Protest

19:45 - Odcházení
-----------------------------------------------------------------------------

Václav Havel v konverzaci se Sirem Johnem Tusou

Václav Havel se v sobotu 27. září sejde na pódiu British Library se Sirem Johnem Tusou, aby spolu rozmlouvali o osobitém Havlově svědectví posledních dvaceti let tak, jak je podal ve své knize Stručně, prosím. Tu v anglickém předkladu Havlova přítele a bývalého člena skupiny The Plastic People of the Universe, nedávno vydalo nakladatelství Portobelo Books pod názvem To the Castle and Back (Na Hrad a zpátky). Opožděný, neméně však slavnostní křest  proběhne pod taktovkou londýnského Českého centra ve spolupráci s Britskou knihovnou, Portobello Books a anglickým PEN klubem.

 

Moderátor diskuse Sir John Tusa, původem ze Zlína/Československa, se poté, co několik let uváděl zprávy BBC Newsnight stal ředitelem BBC World Service a následně ředitelem Barbican Arts Centre. Nyní působí jako předseda rady University of the Arts v Londýně.-----------------------------------------------------------------------------
 

Občan V. Havel

Portrét exprezidenta České republiky doplní dokumentární film Pavla Kouteckého a Miroslava Janka Občan V. Havel, který sleduje proměnu disidenta v prezidenta republiky nejen při státotvorných akcí, ale především také ze zákulisí. Film na slavnostní projekci v Gate Cinema v Londýně uvede režisér Miroslav Janek dne 20. listopadu 2008.-----------------------------------------------------------------------------
 

Výstava Václav Havel

V prostorách divadla Orange Tree Theatre proběhne jako doprovodná akce výstava věnovaná Václavu Havlovi, jeho životu a tvorbě, ale také událostem, které ovlivnily jeho kulturní a politické aktivity. Biografická fakta doplňují archívní fotografie, dokumenty či dopisy, které tak nabízejí intimní náhled do života a díla umělce a politika, a to až do května 2008, kdy se uskutečnila premiéra jeho hry Odchazení.

© Robert Day, 2007

-----------------------------------------------------------------------------
 

Organizátoři a partneři:

České centrum Londýn, Orange Tree Theatre, Portobello Books, British Library, English PEN, Picturehouse Cinemas, Knihovna Václava Havla, Velvyslanectví České republiky v Londýně.

                 


-----------------------------------------------------------------------------

Fotografie a informace:

Renata Clarková, České centrum Londýn

Telefon ČR: 234 668 318, clarkova@czechcentre.org.uk

www.czechcentre.org.uk


Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

Od: 19.9.2008 0:00
Do: 13.12.2008 0:00

Organizátor:


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala