Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

27.9.2019 19:00 - 30.10.2019 20:00

SHAPES AND SHAPERS: TURECKO POZNÁVÁ SOUČASNÝ ČESKÝ DESIGN

Po dobu jednoho měsíce budou moci návštěvníci známé galerie moderního umění Cermodern v Ankaře obdivovat předměty ze skla, porcelánu, textilu, dřeva nebo kovu, které dohromady vytváří dosud největší přehlídku současného českého designu v Turecku.

Výstavu Tvůrci a tvary: Současný český design organizuje Velvyslanectví České republiky v Ankaře ve spolupráci s Cermodern Art Center. Hojně navštěvovaná ankarská galerie se nachází na místě bývalých nádražních hal a poskytuje českým designerům opravdu velkorysé prostory. „Zasazení výstavy designu do kontextu umělecké galerie navíc záměrně stírá rozdíl mezi designových a uměleckým předmětem a dává možnost vytváření nových souvislostí a vnímání děl,“ vysvětluje kurátorka projektu Tereza Porybná. Výstava, která bude v hlavním městě Turecka probíhat od 28. září do 30. října 2019, představí nové i starší kolekce značek LasvitRücklBomma a TON, dále tvorbu více než dvaceti designerů a menších studií a její součástí budou i sklářské a keramické workshopy.

PŘÍBĚH ČESKÉHO DESIGNU
V Turecku je jako všude jinde po světě známé a populární české sklo, které tvoří součást interiérů řady tureckých veřejných institucí i soukromých rezidencí. Chystaná výstava v Cermodern má ambici povědomí o českém designu rozšířit, a to jak skrze představení studií a tvůrců, kteří se zde ještě neměli možnost prezentovat, tak i malým výletem do historie českého designu za posledních 100 let.

„Podporou českého designu se dlouhodobě zabýváme a věříme, že je v Turecku řada dalších ekonomických i kulturních příležitostí. Spolupráce s Cermodern, prestižní ankarskou galerií, nám dává možnost oslovit zase jiný typ publika a spolupracovat s mladou generací českých tvůrců,“ dodává český ambasador v Ankaře Pavel Kafka.

Součástí výstavy je i putovní expozice Příběh českého designu připravená Českými centry ve spolupráci s kurátorkou Ivou Knobloch z Uměleckoprůmyslového muzea v Praze a designovým studiem Qubus (Jakub Berdych Karpelis a Josef Tomšej). Originálně zpracovaná výstava je pro turecké publikum jedinečnou příležitostí, jak pochopit život malé země v centru Evropy prostřednictvím předmětů, které utvářejí její kulturní a civilizační paměť. Výběr sestává z kolekce ikon českého designu a mezi vystavovanými díly nebude chybět kolo Favorit z 50. let, slavná sada karafy a sklenic Adolfa Matury, oceněná zlatou medailí na milánském trienále v roce 1960, nezaměnitelné křeslo do Jindřicha Halabaly nebo hračky od Ladislava Sutnara. Exkluzivní místo na výstavě mají též kubistické objekty. Vystaveny budou i obyčejné, drobné předměty každodenního života, například kapesní nůž „rybička”, verzatilky či nafukovací hračky Fatra od Libuše Niklové.

ŘEMESLO, VTIP, ELEGANCE A SKLENĚNÁ MONSTRA
Výstava má ještě další dvě části, a to prezentaci českých značek BommaMoserRücklTon a Lasvit. V této sekci se objeví například mezinárodně oceňované křeslo Chips od Lucie Koldové, luxusní vázy z broušeného skla vytvořené pro Moser, lustry a svítidla od Jana PlecháčeOlgoj ChorchojDeForm nebo Otakara Svobody či kolekce od Ronyho Plesla pro sklářskou firmu Rückl, která získala cenu Grand design v roce 2017. Zpestřením firemní prezentace bude uvedení části kolekce Monsters oceněné na loňskem festivalu designu v Miláně. Rozličné skleněné příšerky, mezi nimiž je i ironická socha Lenina vytvořená Maximem Velčovským, vytvořili pro Lasvit slavní designéři z celého světa. Jedním z hlavních partnerů výstavy je turecká společnost Pasabahce, která v Cermodern vystaví své kolekce vytvořené českými a slovenskými designéry.

Poslední část je věnovaná více umělecké tvorbě a objeví se zde i objekty vytvořené přímo pro ankarskou výstavu, například textilie z recyklované merino vlny od držitelky ceny Designér roku 2018 Terezy Rosalie Kladošové nebo ručně tkaný triptych od studia Geometr. Zastoupena je i tvorba studentů pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové včetně výběru prací studia K.O.V. vedeného Evou Eisler nebo skleněné objekty mladé turecké umělkyně Emel Erdem, která studuje u Ronyho Plesla a je nominovaná na letošní cenu Stanislava Libeňského. Turečtí návštěvníci budou mít také možnost se kochat malovaným porcelánem Michala Bačáka a Kláry Šumové, jejichž díla zapůjčila galerie Křehký, keramickými vázami Romana Šediny, bandaskami a svítidly studia Dechem, brýlemi a šperky Nasstassie Aleinikavy a objekty Jakuba Berdycha Karpelise.

„Před přípravou této výstavy jsem samozřejmě nějaké povědomí o českém designu měl, ale až teď jsem plně schopen docenit jeho kvalitu a pestrost. Naši galerii navštěvují desítky tisíc lidí ročně a velmi dbáme na kvalitu našeho programu. Tvorba českých tvůrců sem jednoznačně patří, mne osobně velmi oslovily práce Terezy Rosalie Kladošové a Ronyho Plesla,“ komentuje chystanou výstavu ředitel galerie Cermodern Zihni Tumer.

Na architektuře a grafické podobě výstavy se podílela katedra architektury z ankarské university Bilkent a mladá turecká umělkyně Elif Polat. Díky této spolupráci vznikla nejen zajímavá instalace, ale také další propojení mezi tureckou a českou kulturní scénou. Zahájení výstavy bude spojeno s oslavou českého státního svátku a během vernisáže i úvodního víkendu proběhne živé foukání skla pod vedením Jakuba Janďourka a Michaely Tomiškové ze studia Dechem a jejich tureckých hostů a keramická dílna Romana Šediny. 

Organizátoři: Velvyslanectví České republiky v Ankaře, Cermodern Art Center, Česká centra

Výstava se koná ve spolupráci s Českým centrem v Sofii, pod které teritoriálně spadá i oblast Turecka

Partneři: Bilkent University, Paşabahçe, TEPTA Lighting

Kurátorka projektu: Tereza Porybná

Seznam vystavujících: Nastassia Aleinikava, Michal Bačák, Bomma, Dechem Studio, Emel Erdem, Geometr, Inneke Hans, Jakub Berdych Karpelis, K.O.V. studio, Křehký Gallery, Lasvit, Moser, Paşabahçe, Milan Pekař, Rony Plesl, Rückl, Roman Šedina, Vratislav Šotola, Klára Šumová, TON, etc.

#shapesandshapers

 

Místo konání:
Cermodern Art Center (Altınsoy Street, Number: 306101 Sıhhiye/Ankara/Turkey)
Datum:

Od: 27.9.2019 19:00
Do: 30.10.2019 20:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala