Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

29.11.2005 0:00 - 0:00

Škampa Kvartet a Iva Bittová

Unikátní koncert rezidenčního souboru Wigmore Hall s Ivou Bittovou spojující Janáčkovu komorní hudbu s moravským folklórem v hlavní řadě recitálů prestižní koncertní síně.

 

„Hudební jazyk Leoše Janáčka hluboce ovlivnila lidová hudba, ta mu dodala sílu vstoupit na nové, neznámé cesty. Iva má k jejich hudbě zcela bezprostřední vztah, jelikož lidová hudba je jejím mateřským jazykem. Janáčkovy úpravy lidových písní pro hlas a klavír jsou malými veledíly, ve ketrých je stejně jako folklór zastoupen i Janáčkův svérázný tón. A tak jsem se rozhodl pro Ivu a Škampovo kvarteto (pro hlas a smyčcové kvarteto) upravit celý Janáčkův cyklus Moravská lidová poezie v písních . Mohl jsem si to dovolit jen proto, že jsem cěděl, že Iva i členové Škampova kvarteta mají moravskou lidovou píseň v krvi a že jejich důvěrná znalost tohoto repertoáru ospravelní mojí troufalost.“

Vladimír Godár

 

V lidových písních ožívají dávné příběhy o lásce a zradě, štěstí i neštěstí, životě a smrti. Pokusili jsme se stát se na čas postavami v těchto příbězích a objevit to, co je v nich krásné a moudré pro sebe i pro ty, kdo jim naslouchají.

Škampa Quartet

 

Housle jsou jedním z nejkrásnějších hudebních nástrojů. Utvářejí mne, přeměňují, probouzejí city i emoce, esteticky naplňují, dovedou mi ukazovat nejvyšší hodnoty jak ve vztahu k hudbě, tak i k lidem a k sobě samé. Proto je miluji a milovat znamená žít!

Iva Bittová

 

 

Program:

 

Leoš Janáček

Smyčcový kvartet č. 1 Kreuzerova sonáta

Smyccovy kvartet č. 2 Listy důvěrné Moravská lidová poezie v písních - výběr

 

Iva Bittová

Improvizace

Déšť

Dvě věty ze smyčcového kvartetu Quatuor pour Cora

 

www.wigmore-hall.org.uk 
Místo konání:

30 Kensington Palace Gardens
W8 4QY Londýn,
Velká Británie

Datum:

29.11.2005 0:00 - 0:00

Organizátor:

CC Londýn


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala