Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.9.2013 18:30

Projekce filmu Šmejdi v Evropském parlamentu

České centrum v Bruselu a Olga Sehnalová - MEP (S&D) si vás dovolují pozvat na projekci nového českého dokumentárního filmu Šmejdi režisérky Sylvie Dymákové. Projekce se bude konat dne 24. září od 18:30 hodin v prostorách Evropského parlamentu (v budově Artielo Spinelli). Po projekci bude následovat debata s režisérkou filmu, eurokomisařem Nevenem Mimicou a dalšími. Rezervace nutná na michal.vanacek@europarl.europa.eu. V původním znění s anglickými titulky.

Manipulace, nátlak, ponižování, agrese. Skryté kamery zachytily drsné pozadí předváděcích akcí pro seniory. Co se opravdu děje na populárních zájezdech s obědem zdarma? Praktiky, ze kterých mrazí. Lži a promyšlená manipulace, jejímž jediným cílem je donutit bezbranné staré lidi k nákupu předraženého zboží. Senioři ze svých nuzných důchodů splácí horentní sumy za často nekvalitní produkty. Někteří z nich se dušují, že už na žádnou akci nikdy nepojedou, jiní to nevydrží a jedou znovu. Co je žene? Zvědavost? Samota? Nebo závislost?

Autorky tohoto filmu rok v převleku navštěvovaly akce, kde se důchodcům vymývají mozky a kde mladí lidé nejsou vítáni. Vedle autentických záběrů z předváděcích akcí a výpovědí poškozených seniorů přináší dokument i pohled psycholožky, právníka a dalších odborníků. Film tak poprvé komplexně mapuje tento nechvalný fenomén dnešní doby. Nejdůležitější ambicí filmu je snaha čelit nekalým praktikám osvětou a informováním veřejnosti, se zvláštním důrazem na ohroženou skupinu.

Film Šmejdi vyvolal velký ohlas už při svých předpremiérových uvedeních, a to jak u publika, tak i u odborné filmové kritiky.

Kdy: 24. září 2013 od 18:30 hodin
Kde: Evropský parlament, budova Artielo Spinelli, rue Wiertz 60
Rezervace nutná na: michal.vanacek@europarl.europa.eu (nejpozději do 22. září)

Vstup volný

V původním znění s anglickými titulky

 

 

 

 

Místo konání:

Evropský parlament, Brusel

Datum:

24.9.2013 18:30

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala