Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

11.6.2012 18:00

Film Rudolfa Šmída "Kronika Oldřicha S." na Mezinárodním filmovém festivalu Huesca 2012

České centrum zve na promítání dokumentárního animovaného filmu "Kronika Oldřicha S.", který budou moci diváci zhlédnout v rámci 40. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Huesca. Cílem festivalu je podporovat a šířit filmovou kulturu a představit začínající režiséry na mezinárodní scéně. Rudolf Šmíd obdržel za svůj film jednu z hlavních cen Mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest 2012, a také řadu ocenění na festivalech v Krakowě, Tel Avivu a Washingtonu. Projekce filmu "Kronika Oldřicha S." proběhne v pondělí 11. června v 18 hodin v Teatro Olimpia.

 

Mezinárodní filmový festival Huesca 2012

Hlavní sekcí festivalu je soutěž krátkých filmů. Krátké filmy z latinskoamerických zemí se nejdříve účastní Iberoamerické soutěže a vítězné filmy se následně účastní Mezinárodní soutěže. Program zahrnuje také soutěž dokumentárních filmů a soutěž o nejlepší povídku na téma film. Delegátkou festivalu pro střední Evropu a Skandinávii je Olga Strusková. Letošní ročník nabídne mezinárodní a latinskoamerickou soutěž krátkých dokumentárních filmů.

Rudolf Šmíd

 

I přesto že je Rudolf Šmíd, sociolog a fotograf na volné noze, mezi filmovými režiséry debutantem, sklízí jeho film velmi výrazné úspěchy na mezinárodní scéně. Je také profesorem vizuální sociologie Univerzity Karlovy v Praze. V jeho fotografické tvorbě dominuje především subjektivní dokument o životě strašáků. Založil také novou vědní disciplínu- terriculologii (terriculus/a latinsky strašák).

 

 

Kronika Oldřicha S.

 

Pan Sedláček psal kroniku tzv. "jedné věty" od roku 1981 až do roku 2005. V jeho kronice tu za sebou stojí věty, ve kterých se zrcadlí osobní život jeho a jeho rodiny (Dnes mě zranil zlomením levé ruky cikán Giňa. Odvezli mě do boleslavské nemocnice), život ve vesnici a okolí (Dnes zabil nějaký Bartoš 32 let svou ženu 30 let z Příšovic a hodil ji do rybníka) i dějinné události světového významu (Zemřel L. I. Brežněv.). Z tisíců zápisů se nakonec vybraly asi dvě stovky, které byly ve filmovém scénáři zredukovány na osmdesát. Ty jsou jakýmsi koncentrovaným "dějinným průřezem" života pana Sedláčka, a potažmo i celé naší společnosti.

V rámci sekce Festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2011 byl film nominován na cenu Silver Eye. Na Mezinárodní festival animovaných filmů Huesca byl vybrán jako jediný český film v kategorii krátkých filmů. Kromě výtvarného zpracování je snímek jedinečný také milým a osobitým pohledem na nedávnou minulost České republiky očima kronikáře pana Sedláčka z Mnichova Hradiště.

 

http://www.huesca-filmfestival.com/cine/programacion/40_E/E_internacional_documental_titulos_40.html

 

 

Místo konání:
Teatro Olimpia, Calle del Coso Alto, 42. Huesca
Datum:

11.6.2012 18:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala