Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

13.2.2019 19:00

So klingt die Gegenwart! Fama Q(uartet). Hudba klasická, moderní a současná

Druhý koncert řady zavede posluchače na cestu napříč několika etapami hudební historie. David Danel (housle), Roman Hranička (housle), Ondřej Martinovský (viola) a Balázs Adorján (violoncello) zahrají program, se kterým jejich soubor Fama Q debutoval v rámci komorní řady České filharmonie na jaře 2018.

Zazní Smyčcový kvartet d moll „Kvintový“ op. 76 č. 2 Josepha Haydna z roku 1797, Smyčcový kvartet č. 7 „Filoktétovy samomluvy“ Jana Klusáka z roku 2015 a Smyčcový kvartet č. 3 „Engrams“ Miroslava Srnky z roku 2011. Dílo mistra z období klasicismu, který završil vývoj formy klasického smyčcového kvartetu, se ocitne po boku hudby ovlivněné principy atonální kompozice a skladby inspirované „pozorováním hejna špačků a zkoumáním jejich letových křivek“ (jak píše časopis Harmonie o Srnkově kvartetu „Engrams“).

Fama Q je kvartetní uskupení, které vzniklo již v roce 2005 v Praze. Hráči souboru jsou členy předních českých orchestrů, které spojuje nadšení pro komorní a kvartetní hudbu. Pravidelně uvádí především skladby soudobých autorů: jak klasiků avantgardy 20.stol. (Schoenberg, Berg, Webern, Dutilleux, Cage, Feldman, Kagel, Kurtág, Ligeti, Lutoslawski, Nono, Scelsi, Xenakis ad.), tak nynějších významných českých i evropských tvůrců (G. F. Haas, Lévinas, Kuit, Simaku, Adámek, Graham, Husa, Klusák, Kopelent, Loudová, Marek, Matej, L. Matoušek, Pudlák, Jar. Rybář, Smolka, Srnka, Štědroň, Zemek, ad.). fama Q často premiéruje také skladby mladých českých a zahraničních skladatelů (Pelo, Ho, McMullin, Miura, M. Tóth, Ueda, Bakla, Hořínka, Chudovský, Kadeřábek, Kako, Kliment, J. Rataj, M. Rataj, Pálka, J. Rybář, Wajsar), neopomíjí však ani tradiční kvartetní repertoár (Haydn, Mozart, Beethoven, Dvořák, Janáček, Debussy, Ravel, Šostakovič, Martinů, ad.)

Soubor pravidelně vstupuje na klíčových festivalech soudobé a klasické hudby v Čechách i v zahraničí a nahrává jak pro Český rozhlas, tak pro zahraniční vydavatele.

Koncertní řada So klingt die Gegenwart! prezentuje berlínskému publiku různé odstíny české soudobé hudby a staví ji do kontextu české i světové hudby minulých století. Jejím cílem je demonstrovat známé rčení – hudba je jen jedna. Koncertní řada se koná ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Berlíně.

Vstup zadarmo, prosíme o online-registraci, kapacita míst je omezená. Vstup po začátku koncertu není možný.

 

 


 

V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

 

Místo konání:

Wilhelmstraße 44 / vstup Mohrenstraße
10117 Berlin
Německo

Datum:

13.2.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala