Česká centra, Czech Centres

Česká centra / Czech centres - logo

Program

24.4.2019 19:00

So klingt die Gegenwart! Tomáš Sýkora – Songs and Old Forms

Dubnový koncert představí cyklus dvaceti klavírních kompozic skladatele a klavíristy Tomáše Sýkory s názvem "Songs and Old Forms" (Písně a staré formy). Hlavní myšlenkou je spojení starých hudebních forem a principů vážné hudby s jazzovými prvky, elektronickými experimenty a improvizací.

Charakterově se jedná o lyrické pojetí interpretace. Důraz je kladen na harmonickou a melodickou složku skladeb. Výrazným obohacením celku je pak použití elektroniky ve formě vrstvení samplů, jejichž hlavním zdrojem je zvuk klavíru a jeho modifikace.

Tímto projektem se Sýkora vrací ke svým kořenům - jak českým, tak jeho vlastním. Zaměřuje se na jeden nástroj, jeden detail, jeden zvuk - na klavír.

Koncertní řada So klingt die Gegenwart! prezentuje berlínskému publiku různé odstíny české soudobé hudby a staví ji do kontextu české i světové hudby minulých století. Jejím cílem je demonstrovat známé rčení – hudba je jen jedna. Koncertní řada se koná ve spolupráci s Velvyslanectvím České republiky v Berlíně.

Vstup zadarmo, prosíme o online-registraci, kapacita míst je omezená. Vstup po začátku koncertu není možný.

Tomáš Sýkora (*1979) je český skladatel, pianista, pedagog, producent a aranžér. Absolvoval Konzervatoř a VOŠ Jaroslava Ježka v Praze (obory skladba a klavír) a Hudební Akademii Muzických Umění v Praze (obor skladba).

Jako skladatel, pianista a kapelník založil a vedl autorské projekty, mj. jazz quintet Nedaba (CD Songs About..., 2009), wrgha POWU orchestra (CD Kapiloongo, 2010, CD opoPOP, 2012, CD Ať rosa z nebes sestoupí, 2013), s nimiž pravidelně koncertoval v ČR. V roce 2013 natočil spolu se skladatelkou a klavíristkou Zdeňkou M. Košnarovou autorské cd soudobých klavírních skladeb Do větru a do tmy, které bylo kromě domácí scény úspěšně prezentováno na koncertních pódiích a rozhlasových stanicích v Německu, Francii, Portugalsku a Chorvatsku.

V roce 2013 založil spolu s Lenkou Jankovskou autorský projekt Lena Yellow, na kterém se podílí jako kapelník, pianista, skladatel, aranžér a producent. Z této spolupráce vzniklo na podzim 2014 CD Positivity, které kapela představila na turné v ČR. V říjnu 2015 zahrála kapela v rámci pražského koncertu legendární britské formace Incognito.

Jako skladatel se Tomáš zaměřuje hlavně na kompozici z oblasti soudobé vážné hudby a jazzu. Jeho skladby uvedly např. orchestry Olomoucká filharmonie a Plzeňská filharmonie, soubory Pražské dechové kvinteto, Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce, nebo sólisté Karel Dohnal, Jan Keller, Ilya Blackwedge a Zdeňka M. Košnarová. Zkomponoval také hudbu k několika divadelním inscenacím a dokumentárním filmům. Za skladbu A Song About Šoša obdržel Tomáš cenu OSA Nejlepší jazzová skladba roku 2013.

V současné době je aktivním členem skladatelské skupiny Prague 6, která se vytvořila kolem souboru Concept Art Orchestra, jenž vede skladatelka a trumpetistka Štěpánka Balcarová. V roce 2015 tato skupina natočila CD Concept Art Orchestra and Prague 6, které obsahuje autorské skladby pro big band od každého člena skupiny. Tato deska získala českou žánrovou cenu Anděl v kategorii Jazz and Blues.

 


 

V průběhu akce fotografujeme za účelem zveřejnění na naší internetové stránce nebo na našich účtech na sociálních sítích Facebook, Twitter, Instragram a Youtube. Svojí účastí na akci vyjadřujete souhlas se zveřejňováním fotografií, na kterých můžete být také vy. Pokud s tím nesouhlasíte, sdělte to prosím naší fotografce/našemu fotografovi nebo někomu z našich zaměstnanců.

 

Místo konání:

Botschaft der Tschechischen Republik, Wilhelmstr. 44, 10117 Berlin

Datum:

24.4.2019 19:00

Organizátor:

České centrum je spoluorganizátor akce


Připomenutí akce
Tuto akci nelze připomenout, protože akce již začala